Ájurvédský pavilon, Resort Svatá Kateřina

Ceny:
Titul v soutěži Stavba roku 2019
Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2019
Soutěže: Stavba roku 2019
Zkráceně: Ájurvédský pavilon, Resort Svatá Kateřina
Ulice: Resort Svatá Kateřina
Město: Počátky
Kraj: Vysočina

Popis objektu:

Resort Svatá Kateřina je obklopen hlubokými lesy. Pod korunami stromů, v mlází a mechu, se rozprostírají pole žulových kamenů rozmanitých tvarů a velikostí. Tato lokální danost byla s pokorou využita pro založení stavby nového pavilonu ayurvédské medicíny. 

Na místě byla vytýčena modulová síť. V průsečících os je rozmístěno 89 monolitických kamenů tak, aby jejich vrcholy vytvořily ve zvlněném terénu rovinu. Na poli kamenů povstává dřevěný pavilon.  Nosný skelet pavilonu je složen ze svislých křížových sloupů a vodorovných překladů. Archaická kompozice křížového sloupu a překladu tvoří vnitřní řád stavby, v němž je každý interval skeletové konstrukce svým vlastním středem.  Motiv středu akcentují dva centrální prostory -  otevřené atrium a sál s bazénem. Vnější obvod stavby tvoří galerie, která poskytuje relaxujícím návštěvníkům vizuální kontakt s okolní krajinou. 

Tři strany pavilonu nabízejí tři odlišné scenérie – výhled do otevřené krajiny, blízkou zkušenost lesa a uzavřenou meditační zahradu. Předěl mezi interiérem a exteriérem změkčuje textilní drapérie, která obepíná pavilon ze tří stran. Kromě stínění slouží také jako opona, která lemuje výhledy do okolí a je-li zatažena, modeluje světelnou atmosféru vnitřního prostoru pavilonu. 

Základní stavební materiály - kámen a dřevo – tak doplňuje subtilní matérie textilu, která vymezuje vnitřní prostor stavby v duchu látky – prvotního uzavření (Gottfried Semper). Látka zároveň prostupuje pavilonem jako přirozený dělící prvek jednotlivých prostorů určených k relaxaci a odpočinku.  Architektura pavilonu  ayurvédské medicíny je koncipována na základě filosofického přesvědčení, že zdrojem klidu, vnitřního i vnějšího, je řád, který vytváří přirozené a čitelné hranice v chaotickém a neohraničeném prostoru. Celá stavba – prostor, konstrukce a materiál – tak umocňuje účinky ayurvédské medicíny a vytváří oázu klidu, meditace a odpočinku.

Typologický druh stavby:
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Jakub Tejkl
Projektant: Jakub Tejkl
Dodavatel: ŠÉM, a.s.
Přihlašovatel: ŠÉM, a.s.
Investor: ŠÉM, a.s.
Plány:
Výkresová dokumentace
Obrazová dokumentace
Další soubory: Textová část
Články: