Státní věznice / Maximum Security State Prison, Bosnia and Herzegovina

Ceny:
Cena veřejnosti v soutěži Zahraniční stavba roku 2019
Soutěže: Zahraniční stavba roku 2019
Zkráceně: Státní věznice / Maximum Security State Prison, Bosnia and Herzegovina
Ulice:
Město: Vojkovići
Kraj:
Stát: Bosnia and Herzegovina

Popis objektu:

Cílem projektu bylo vybudovat na území Bosny a Hercegoviny vězení podle nejnovějších evropských standardů, na kterém by poprvé spolupracovaly obě části státu, a to Federace Bosny a Hercegoviny spolu s Republikou Srbskou.

Celý projekt byl plánován jako komplex deseti vzájemně propojených budov, které jsou prostorově a konstrukčně nezávislé. Díky svému jednotnému vzhledu vytvářejí tyto vzájemně si podobné budovy harmonické složení, které tvoří jedinečný systém jak z hlediska konstrukce, tak i funkce.

Jedná se komplex 10 vzájemně propojených objektů se 4 nadzemními a 1 podzemním patrem. Celková kapacita vězení byla navržena pro 298 mužských vězňů a 50 mužů ve vazbě. Ubytování vězňů a zadržovaných osob je zajištěno v samostatných buňkách s potřebným sanitárním zařízením. Jednotlivé vězeňské bloky mají navíc na každém patře společné prostory s kuchyňským koutem. Mimo detenční části jsou v objektu také budovy a prostory pro zaměstnance jako např. centrální velitelství, budova řízení dozoru s kuchyňskými kouty, sociálním zařízením a technickými prostory. Buňky pro ubytování odsouzených mají velikost cca 13 m2 a jsou vybaveny všemi nezbytnými prvky pro běžný život vězňů. Objekt je zároveň vybaven systémem několika bezpečnostních prvků a zařízení, odpovídající potřebnému standardu pro tento typ zařízení.

Typologický druh stavby:
Kategorie: Rekonstrukce
BIM: Ne
Autor: FRICK KRUGER NUSSER PLAN2 GMBH
Projektant: Studio NONSTOP d.o.o. Sarajevo
Dodavatel: Joint Venture OHL ŽS - OHL
Přihlašovatel: OHL ŽS, a.s.
Investor: Project Implementation Unit on behalf of the Ministry of Justice of Bosnia and Herzegovina
Plány:
Situace
Další soubory: Textová část
Články: