Rustonka Praha

Ceny:
Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2020
Soutěže: Stavba roku 2020
Zkráceně: Rustonka Praha
Ulice:
Město: Praha 8
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Trojúhelníková parcela. Tři strany, tři domy. Rafinovaná geometrie tří solitérních objektů. Náměstí s průhledy. Zeleň. Fontány. Socha.Stíny, světlo, ranní opar, západ slunce.

Administrativní komplex je zrealizován na ploše bývalých Pražských akciových strojíren, dříve Ruston a spol., známý pod zlidovělým názvem Rustonka. Komplex je situován podél ulice Sokolovská, poblíž sídliště Invalidovna a hotelu Olympik.

Tři sedmipatrové kancelářské budovy jsou postavené v nejvyšším standardu s certifikátem LEED GOLD. Železobetonový skelet, každé patro je rozděleno dvěma vertikálními jádry a nabízí nájemní plochu cca 2 000 m2. Plochu patra lze rozdělit až na osm nezávislých samostatných nájemních ploch s vlastním vstupem z výtahového lobby se společným sociálním vybavením. Na střeše každé z budov je relaxační terasa o ploše 700 m2 s venkovním posezením a s výhledem na řeku a centrum města. Přízemí budov zahrnuje vstupní lobby do administrativní části, a množství obchodních jednotek. Restaurace, zdravá výživa, vinotéka, showroomy, fitness. V areálu je cca 3.500 pracovních míst, s výborným dopravním napojením městské hromadné dopravy (stanice metra Invalidovna, tramvajová trasa v ulici Sokolovská), napojení na cyklotrasy v centru města.

Architektonické řešení navazuje na původní industriální charakter lokality a její genius loci. Velkorysé jednoduché objemy, zdánlivě nahodilá geometrie. Keramická fasáda, štíhlá vysoká okna se šabránami. Materiály a barevnost fasády – šedá, okr, hnědá, černá. Důležitou součástí projektu je řešení veřejného prostoru mezi objekty, podtrhující základní geometrii budov. Spoluautorem celkového konceptu rozvržení volných a zpevněných venkovních ploch je architekt Martin Barry. Kompozice je horizontálně i výškově rozdělena na jednotlivé široké chodníky podél objektů, propojených rampou a schody, poblíž centrálního náměstí jsou umístěny dvě fontány. Rostlý terén je od zpevněných ploch oddělen opěrnými stěnami. Na zatravněné ploše jsou atypické lavice k sezení. Divoký charakter zeleně, odkazující k industriální historii místa, vznikl v úzké koordinaci autorů s krajinářskou architektkou Janou Pyškovou. Na piazzettě mezi budovami se autoři, ve spolupráci s investorem, rozhodli umístit nepřehlédnutelné umělecké dílo s názvem Vista Mars od sochaře Jiřího Příhody.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Vít Máslo, David Richard Chisholm, Evžen Dub
Projektant: CMC Architects a.s.
Dodavatel: Sdružení GEOSAN – BAK
Spoluautor: Miroslav Peterka, Martin Barry, Jana Pyšková
Přihlašovatel: BAK stavební společnost, a.s.
Investor: J&T Real Estate
Plány:
Další soubory:
Články: