26. Dům pro Vysočinu

Soutěže: Stavba roku 2020
Zkráceně: Dům pro Vysočinu
Ulice: Plačkov 107
Město: Humpolec
Kraj: Vysočina
Počet hlasů: 1215

Popis objektu:

Pozemek se nachází na okraji vesnice, kolem pole, lesy, rybníky a kopce. Dům je tvarově lapidární. Jednoduchá banální stodola - osvědčený kvádr se sedlovou střechou. Pro drsný kraj staletí osvědčené řešení. Umístěním podél severovýchodní hranice pozemku není zahrada domem rozdělena, celek zůstává zachován. Z domu na jih je vidět většina zahrady.

Jsou použity klasické materiály kámen, sklo, dřevo, černý kov. Fasáda je kamenná. Kolem tepelně izolačního keramického zdiva je 180mm kamenná přizdívka se 40mm provětrávanou vzduchovou mezerou. Všechen kámen byl použit z okolních polí tak, jako kdysi. Kovová ostění a nadpraží odkazují na současnost.

Dům příčně protíná krytá terasa - průchod - průjezd, přístřešek pro auto, který slouží zároveň jako vstup do domu, vstup do skladu, výlez na terasu. Z obou stran uzavíratelnými posuvnými vraty „do stodoly“ se jednoduše dá měnit využití. Jednoduchý prvek vytváří zajímavý průhled do zahrady a funguje jako exteriér a interiér zároveň, další místnost. Díky vratům se tak i minimalizuje počet oken a dveří na fasádě. Krytá terasa obezděná kamenem v horku chladí, akumuluje teplo přes den, večer pak z kamene teplo sálá.

Velké prosklené plochy k jihu propojují obývací halu se zahradou. Hala se otvírá přes 2 podlaží do podkroví. Interiéru dominuje kamenná štítová zeď. Stejný kámen z polí použit i na venkovních zpevněných plochách. Stropy jsou trámové dřevěné. Dispozice jednoduchá úsporná, odpady napojeny na jedinou stoupačku.

 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Radek Hadrbolec
Projektant: Radek Hadrbolec
Dodavatel: jednotlivé subdodávky
Přihlašovatel: Radek Hadrbolec
Investor: Radek a Karolina Hadrbolcovi
Plány:
Další soubory:
Články: