PRVOK

Ceny:
Cena hlavního partnera společnosti Českomoravský beton v soutěži Stavba roku 2021
Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: PRVOK
Ulice: Hluboká u Borovan 26
Město: Hluboká u Borovan
Kraj: Jihočeský

Popis objektu:

Experimentální 3d tištěný dům (obytná socha či houseboat) Prvok využívá moderní technologie ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem, navržená sochařem Michalem Trpákem je zhmotněná do reality díky robotickému ramenu. Vnější konkávně konvexní reliéf stěny inspirovaný draperií demonstruje možnosti 3D tisku, nabízí nové možnosti vizuality architektury a zároveň ztužuje stěnu. Prostřední část domu a střecha ožívají díky rostlinám, v kontrastu s neživými betonovými stěnami. Dům tak propojuje několik stavebních přístupů ale i ideových aspektů o zelených stavbách budoucnosti.

Křivky se promítají také v interiéru - příčky ho opticky dělí na koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Zároveň se ale jedná o jeden volně plynoucí prostor. I 3D tisk z plastu má zde své uplatnění, jeho pomocí jsou zde vyrobené zásuvky, věšáky i vypínače. Baterie v koupelně je tištěná z kovu. Reproduktory pak 3d tištěné z písku a napuštěné pryskyřicí.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin. Vytiskl ji průmyslový robot, který nanášel beton po 12 mm vysokých a 45 mm širokých vrstvách. Beton pro tisk je obohacen o polypropylenová vlákna, plastifikátory, které  zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí. Další dva měsíce trvaly dokončovací práce.
Přesun domu o hmotnosti 30 tun a délce 13,5 metrů do Prahy trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v pražských Holešovicích kde byl zkompletován na pontonu. Následně se přes tři plavební komory dostal na Střelecký ostrov, kde byl slavnostně představen veřejnosti. Do konce září zde bylo možné navštívit tuto první 3D tištěnou plovoucí stavbu na světě.

 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Michal Trpák, Kateřina Nováková, Jiří Vele
Projektant: Scoolpt s.r.o.
Přihlašovatel: Scoolpt s.r.o.
Investor: Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.
Plány:
Další soubory:
Články: