STUDENT HOUSE THE FIZZ Prague

Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: STUDENT HOUSE THE FIZZ Prague
Ulice: Na Zátorách 1625/1
Město: Praha 7 Holešovice
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Projekt Student House Holešovice od architektonického ateliéru Pavel Hnilička Architects + Planners se vědomě hlásí k velkoměstskému formátu staveb s pevnou uliční čarou. Fasády budov s otevřeným parterem jsou přirozenou součástí uličního prostranství. Spolu se stromořadím tak vytvářejí příjemné městské prostředí, ve kterém je široký chodník samozřejmostí. Právě tento způsob stavění je v této části Holešovic patrný jen na několika osamocených domech přelomu 19. a 20. století, které zde trčí, jako zbytky po bombardování.

Necitlivé zásahy zejména dopravních staveb socialismu téměř zničily charakter městskosti. Proto jsme navrhli stavbu, která pomohla vykřesat původní krásné městské prostředí, zpevnit rozbitou uliční strukturu a umožnit tak výstavbu příjemných a bezpečných ulic. Navrhli jsme dům, který je moderní svým technickým vybavením, ale vědomě tradiční svým kompozičním uspořádáním. Student House se tak stal jednou z prvních hrdých staveb na cestě k oživení Holešovic v pulzující a atraktivní městskou čtvrť.

Vnitřní uspořádání domu odpovídá typologii hotelu. Spodní část zabírá vstupní hala, společenské prostory, rekreační, sportovní a technické vybavení, dále sídlí obchody a služby. Vstupní hala navazuje na nároží a je tak logicky v nejvýraznějším místě domu. Navazuje tak na směr do centra. Nabízí se zde pestrá škála prostor, aby si každý mohl vybrat podle nálady. Od rušných prostor, až po tichá zákoutí a uzavřené studovny. Zajímavou součástí prostor je společenský sál, který je v běžném provozu osazen stolky v návaznosti na bar. Podle potřeby jej je možné posuvnými stěnami uzavřít a pouštět zde filmy, hrát divadlo, pořádat přednášky či tančit. Společenská část se otevírá přímo do rozlehlé zahrady, kde je tak možné v letních měsících rozšířit aktivity na venkovní terasu. V nejvyšším patře budovy se potom nachází skybar s venkovní terasou. Vertikální řazení čerpá ze staletí ověřeného a dobře fungujícího schématu tří úrovní: soklu (parteru), vlastního těla (řady oken) a střechy (resp. ustoupeného podlaží). Základní stavební jednotku tvoří apartmánový pokoj s postelí, psacím stolem, vlastní koupelnou a malým kuchyňským koutem.

Student House Holešovice navazuje na podobný koncept studentského ubytování v nejvýznamnějších evropských městech. Nabízí ubytování v jedno a dvoulůžkových pokojích pro více než 650 studentů.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Pavel Hnilička Architects + Planners
Projektant: Pavel Hnilička Architects + Planners
Dodavatel: METROSTAV a.s.; PTÁČEK a.s. výkopové práce
Přihlašovatel: KARLÍN GROUP / International CAMPUS THE FIZZ
Investor: KARLÍN GROUP / International CAMPUS THE FIZZ
Plány:
Další soubory:
Články: