20. Bytový dům s galerií – Malá Strana

Kraj ČR: hl. m. Praha

Přihlašovatel KONSIT a.s.

Investor Galerijní, a.s.

Dodavatel KONSIT a.s.

Autor Ladislav Lábus

Spoluautoři František Košař, Lukaš Grasse

Projektant Ladislav Lábus, Architektonický ateliér

Projektová spolupráce Petr Cimbulka, Vit Krušina, Marek Nabělek

Počet hlasů: Načítám...

Popis stavby: Novostavba bytového domu s galerií se nachází na pozemku v horní části ulice Tržiště na Malé Straně. Finální koncept stavby vznikal na základě dlouhodobých studií jak hmotového a dispozičního uspořádání samotného domu, tak vlivu stavby na bližší i vzdálenější okolí. Výsledná podoba domu zohledňuje jak polohu pozemku, jeho tvar a topografii, tak urbanistickou, architektonickou a stavebně-historickou výjimečnost Malé Strany. Nový dům v lokalitě skryté mezi ostatními domy přispívá k dokončenosti vnitroblokové atmosféry místa. Tvarem půdorysu dům volně sleduje zalomení hranice pozemku směrem do ulice v podobě vypouklého tvaru písmene D. Hmotově reaguje dům na topografii terénu parcely i výšku okolní zástavby v podobě kaskádovitého uspořádání jednotlivých podlaží domu s uplatněním teras.

Funkce:Dům kombinuje veřejnou funkci v podobě galerie v přízemí a obytnou funkci v bytech umístěných ve vyšších podlažích domů. Dispozice domu umožňuje toto funkční rozdělení a nerušený provoz rozdílných funkčních jednotek spolu s variabilním využitím vybraných prostor.

Architektonické řešení:Od počátečních návrhů se do hmotového i dispozičního řešení jednotlivých podlaží propisovala koncepce sledování linie ohradní zdi v podobě zaobleného půdorysu na jižní a západní straně. Na severní hraně pozemku je pak umístěno nejvyšší ustoupené podlaží zakončené pultovou střechou. Z tohoto nejvyššího bodu pak hmota domu kaskádovitě klesá prostřednictvím teras a přirozeně tak kopíruje klesání nivelety ulice Tržiště. Výsledná podoba domu vychází z hledání kompromisu mezi relativní uzavřeností historických staveb a otevřeností současné architektury, který byl nalezen v analogii otevřených prosklených stěn přes dvě podlaží, ovšem ustoupených na úroveň druhého plánu stavby. Použitím velkého měřítka plných ploch zdí a členění fasády navazuje architektonický výraz domu na kontext Malé Strany co by palácové čtvrti a zároveň uplatňuje modernější větší prosklené plochy. Byly voleny ty principy a prvky, které vycházejí z historických předloh, transformovaných do současného architektonického jazyka. Součástí výstavby řešeného pozemku je i ohradní zeď, která měla být dle původních plánů zachována. S ohledem na její havarijní stav však bylo nakonec od tohoto záměru ustoupeno a zeď byla pod dohledem Národního památkového ústavu vyzděna znovu v podobě věrné kopie historické podoby zdi. Její výška převyšující lidské měřítko přispívá k intimitě přízemních prostor domu a současně při průchodu ulicí Tržiště dotváří atmosféru užších uliček této čtvrti. Procházející návštěvník tak prakticky stavbu za zdí prakticky nevnímá.

Interiér stavby:Výjimečnost domu samotného i specifičnost místa podtrhuje i koncepce interiéru. Uspořádání dispozice zohledňuje požadavky majitele domu i skloubení veřejné a soukromé funkce a současně si hraje s výhledy na architektonické dominanty Malé Strany. Osobitost interiéru podtrhuje řada nábytkových kusů a dalších prvků vyráběných na míru. Namátkou jmenujme například obloukovou knihovnu z masivního dřeva (dubová spárovka), zakřivené schodiště s elitpickým zrcadlem, jehož plná hmota kontrastuje se subtilním zábradlím z ocelových prutů, nebo ocelový nábytek či krbovou vložku s povrchem upraveným technikou brynýrování. Jistou decentní hru můžeme spatřovat v harmonickém kontrastu použitých materiálů. Nepřehlédnutelný vizuální prvek interiéru představují stropy z bílého pohledového betonu, jejichž surový povrch s otiskem nehoblovaných prken tvoří protiklad k pocitově hřejivým dubovým podlahám. Materiálovou škálu dále doplňují kletované štukové povrchy nebo plochy velkoformátového zasklení.

Konstrukční řešení:Z hlediska konstrukčního se jedná o podélný dvoutrakt, který je v západní a jižní části vymezen zaoblenou obvodovou stěnou stavby. Ostatní části stavby jsou pak již navrženy s ortogonálním půdorysem. Svislé nosné konstrukce jsou provedeny jako zděné, stropy jsou z monolitického betonu. Stavba je v místě nad obytným podkrovím (mezipatrem) zastřešena pultovou střechou s pálenou střešní krytinou z bobrovek kladených ve dvojitém krytí, ostatní zastřešení jsou řešena v podobě plochých střech, které jsou z větší části řešené jako pochozí terasy. Tradiční krytina z bobrovek byla volena v souladu s tradičním materiálovým řešením okolní zástavby, aby byla zachována střešní krajina této historické části Prahy. Základy stavby tvoří mikropiloty na betonové desce.

Dispoziční řešení:Stavba je dělena na dva provozy – veřejně přístupnou výtvarnou galerii a dva byty. Charakteru dvougeneračního bydlení – mezonetový byt ve 2. patře, menší byt v 1. patře a galerie v přízemí. V severním vnitřním traktu bytu ve 2. patře je umístěno vestavěné mezipatro využívající prostor krovu pod pultovou střechou jako ložnici přístupnou přes obytnou halu. Mezipatro je opticky propojeno s nižším podlažím bytu prostřednictvím otvoru ve stropní konstrukci v místě kuchyně, který je kryt pochozím sklem. Tento prvek zajišťuje sekundární přístup denního světla do prostoru kuchyňského koutu umístěného v hloubce půdorysu a současně opticky tento prostor se sníženým stropem provzdušňuje a zároveň posiluje dojem vložené stropní desky pod mezipatrem. Při opačném pohledu shora dolů lze sledovat z prostoru ložnice oheň v krbu obývacího pokoje. Z většího bytu je pak dále přístupný whirlpool umístěný v proskleném respiriu na střeše vstupní haly galerie. Podélná zadní stěna v respiriu je původní, a to ze smíšeného kamenného cihelného zdiva. Prostor galerie je situovaný do přízemí využívá omezeného přístupu denního světla, které bude kompenzováno umělým osvětlením pro dosažení stálých podmínek pro optimální nasvícení výtvarných děl. Vertikální komunikace v domě je pojata velkoryse v podobě přímo osvětleného prostorného schodiště s elipsovitým zrcadlem v severovýchodním nároží domu. Součástí komunikačního prostoru je i prosklený výtah nacházející se vedle schodiště. Pojetí tohoto prostoru odpovídá vysokému, téměř palácovému standardu stavby, který umocňuje i vizuálně propojená vstupní hala s převýšeným prostorem přes dvě podlaží. V suterénu jsou kromě garáže a vstupu do bytového domu, umístěny provozy skladového a technického zázemí domu a pod vstupní halou galerie je společenská místnost. Během archeologického průzkumu před zahájením stavby byly nalezeny pozůstatky hradeb z 10. století. Ty se nalézají v suterénním prostoru náležejícím ke galerii, kde jsou vizuálně přiznané pod úrovní podlahy a chráněné pochozím sklem.

Význam stavby:Téma novostavby v historickém prostředí je vždy složité a při hledání ideální koncepce je nutné zohlednit velké množství faktorů. Bytový dům s galerií snoubí aktuální technické a funkční požadavky a současně reaguje moderními výrazovými prostředky na specifičnost prostředí Malé Strany. Za zmínku stojí například probarvené betony v červeném odstínu, které se uplatňují v korunách zídek a atik teras jako parafráze k pálené střešní krytině. Při kompozici stavby a volbě hmotového i materiálového řešení bylo důkladně ověřováno, aby stavba nezasahovala negativně do panoramatu Prahy a také aby byly zachovány hodnotné výhledy na dominanty Malé Strany z okolních domů. Dům navazuje urbanisticky a architektonicky na typologii zástavby ve svém okolí ale současně se jednoznačně hlásí k době svého vzniku, respektive tvoří v podstatě nadčasovou architekturu, která se snaží citlivým způsobem dotvořit prostor ulice Tržiště tak, aby byl dům vnímán jako novodobý prvek tohoto místa, ale současně zachovával jeho genius loci. Dům na sebe nikterak prvoplánově nestrhává pozornost a hmotovým i materiálovým řešením zapadá do okolní zástavby

Kategorie

Novostavba

Typ budovy
bytový dům s galerií