Stavba mateřské školky Mydlinky navržené v pasivním standardu představuje unikátní stavbu, která vyniká svým nakládáním s energiemi a také technickým řešením. Budova vhodným způsobem doplní lokalitu, která v posledních několika letech zažívá stavební boom. Kromě hlavní budovy mateřské školky se dvěma nadzemní podlažími a plochou střechou na pozemku najdete také jednopodlažní budovy zahradního domku, eko-klubovny a objektu pro drobná domácí zvířata.
Architektonické řešení hlavní budovy předpokládá čistou a elegantní architekturu s propojením příjemného výrazu, jak by mělo být zvykem u vilové zástavby. Hravost a stránku školky představují formy s prvky zapuštění do svahu a atraktivní uspořádání okolí i využití svažitosti terénu. Jako například zpřístupnění zelené střechy pomocí násypu. Vlastní objekt je dvojpodlažní s plochou zelenou střechou, přičemž východní část prvního nadzemního podlaží je zapuštěna do svahu. Druhé nadzemní podlaží je ze tří stran zmenšené, uskočené s terasou. Fasády v přízemí jsou obloženy cihelným obkladem tak, aby byly kompozičně lépe spojeny se zemí. Budova mateřské školky je navržena v pasivním standardu. Bylo navrženo řešení, které využívá nejpokročilejších technologií a stavebních postupů s ohledem na životní prostředí. Využívá orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětné získávání tepla a řízené větrání pomocí rekuperace. Na energetickém štítku budovy je ‚A‘, tedy nejvyšší známka.
Stavby v souladu se zásadami energeticky pasivních budov představují současný vrchol stavebnictví. Cílem návrhu takové budovy je zajistit uživatelům příjemné vnitřní prostředí a současně minimalizovat spotřebu energie. Díky promyšlenému návrhu oken a kvalitních izolací využívá budova energii ze slunce i v zimě. Naopak v létě se před horkem chrání stíněním a účinným systémem větrání. Čerstvý vzduch zajišťují otevírací okna s instalovanou jednotkou řízeného větrání s rekuperací, která v zimě chladný vzduch úsporně ohřeje. Výsledkem je tak školka, v níž si děti mohou hrát v zimě i v létě, a to v příjemném prostředí bez vysokých provozních nákladů.
Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční potřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je pro příklad cca třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu a například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou. Při návrhu školky mysleli architekti a projektanti nejen na životní prostředí, ale samozřejmě také na zdraví těch nejmenších. Díky sofistikované filtraci vzduchu a systému větrání nebude vzduch ve školce obsahovat škodlivé látky a v budově se nebudou tvořit nežádoucí plísně.