Kraj ČR: hl. m. Praha

Přihlašovatel Penta Real Estate

Investor Penta Real Estate

Dodavatel výstavba probíhala Construction Managementem – několik desítek zhotovitelů

Autoři Zaha Hadid Architects / Zaha Hadid, Patrik Schumacher

Spoluautoři Jakub Klaška (hlavní architekt), DaeWha Kang, Jim Heverin, Craig Kiner, Sara Sheikh Akbari, Victor Arive

Spolupráce Michal Wojtkiewicz, Malgorzata Kowalczyk, Fernanda Mugnaini, Matthew Carapiet, Bogdan Zaha, Chenxi Gong, Maya Boustany, Jan Klaska, Brian Dále

Projektant Jakub Cigler Architekti / Pavel Prchal (hlavní inženýr projektu), Jakub Cigler, Alžběta Linhartová, Vladimír Vacek, Martin Vítek, Klára Poskočilová, Filip Šmolík, Lukáš Vacovský, Ilia Charushin, Jan Šebek, Tereza Přenosilová, Martin Zemánek, Antonín Holubec, Anna Salingerová, Kateřina Pazourková

Počet hlasů: Načítám...

Budova vznikla na základě pěších toků v území, které tvarují výsledné hmoty. Projekt má ambici vytvořit pracovní prostředí pro 21. století. Budova obsahující kanceláře a obchodní jednotky v parteru má sedm podlaží ve své východní části a devět v západní. Projekt je základním kamenem širšího záměru modernizace celé oblasti Masarykova nádraží.

Masaryčka je ohraničená nástupišti Masarykova nádraží na jihu, ulicí Na Florenci na severu a dálničním nadjezdem Wilsonova na východě. Byla postavena na brownfieldu, který byl několik desetiletí opuštěný. Na západě při Havlíčkově ulici vzniklo nové náměstí s přestupy na železniční a tramvajovou dopravu; je bránou do města pro cestující příměstskou a meziměstskou železniční dopravou, která v budoucnu povede i na pražské letiště.

Design Masaryčky navazuje na architekturu a urbanismus Starého Města, „zlatého stověžatého města“. Venkovní stínicí lamely na fasádě při západní hranici budovy proměňují horizontální vrstvy obálky na vertikální, čímž se vztahují k věžím Starého Města.

Masaryčka má fasádu s výbornými tepelněizolačními parametry, která zajistí optimální přirozené světlo ve všech prostorech, cílem je získat certifikaci LEED Platinum. Kaskádovité terasy tvoří rozhraní obou budov a podobně jako terasy na východní části poskytují každému patru přímý přístup na sdílené střešní zahrady, které nabízejí panoramatické výhledy na město. Hybridní větrání je podporováno vysokorychlostním zařízením s rekuperací odpadního tepla, zatímco smart systémy správy budovy neustále monitorují a upravují spotřeby energie.

Výsadba místních druhů rostlin, keřů a stromů na střechách, která je zavlažovaná dešťovou vodou, i proměna ulice Na Florenci na komunikaci lemovanou stromy zajistí ochlazování prostoru v létě a přírodní čištění vzduchu. Nízkoprůtokové systémy a recyklace šedé vody dále sníží spotřebu vody v celé budově. Při výstavbě byli vybíráni lokální dodavatelé a materiály s vysokým obsahem recyklovaných složek, aby Masaryčka splnila cíle výzvy na ochranu klimatu RIBA 2030.

Kategorie

Novostavba

Typ budovy
revitalizace brownfieldu Masarykova nádraží v Praze