2. Mateřská škola Čáslav formou Design & Build

Kraj: Středočeský

Počet hlasů: Načítám...

Hlasování se připravuje

MÍSTO

Novostavba mateřské školy pro 68 žáků vyrostla v bývalém průmyslovém areálu na Jeníkovském předměstí v Čáslavi. Třídy jsou situovány nad hranou svahu nad ulicí V Břízkách s dalekými výhledy do krajiny údolní nivy říčky Brslenka.

KONCEPT

Moderní, funkční a hravá. Koncepčně je návrh inspirován chameleonem. Architekti se při tvorbě návrhu inspirovali jeho zvlněnou splývavou siluetou a proměnlivou barevností. Tyto charakterové vlastnosti jsou promítnuty do fasádního opláštění v barvě duhy, a v rozdělení budovy na jednotlivé pruhy, které jsou různě vysunuté a zasunuté vůči hraně svahu. Koncipováno s ohledem na nízké budoucí provozní náklady provozu budovy (vytápění, větrání), pro zateplení obálky budovy a výplně otvorů byala užita kombinace nejlepších materiálů na trhu s ohledem na nízký součinitel prostupu tepla a přijatelnost ceny.

REALIZACE

Jedná se o jednopodlažní nepodsklepený obdélníkový objekt o rozměru cca 45 x 35 m s vnitřním pobytovým atriem. Kapacita školky je 68 žáků ve 3 třídách, ke každé třídě připadá vlastní sociální zařízení a výdejna stravy, dále je ve školce místnost pohybových aktivit, kuchyň s přípravnami, kancelář vedení, technické místnosti a ostatní obslužné prostory (sklady, šatny, vnitřní a venkovní sociální zařízení). Nosnou konstrukci tvoří monolitický železobetonový skelet s výplňovým zdivem z betonových tvárnic. Stavba je založena na pilotách propojených železobetonovými základovými prahy Stavba je zastřešena zelenou střechou extenzivního typu, ve tvaru tří vln, s el. přípravou pro budoucí instalaci FVE panelů. Ve střeše jsou umístěny neotevíratelné světlíky, které ústí do jednotlivých tříd a zajišťují přívod dostatečného množství slunečního světla. Fasáda objektu je řešena jako provětrávaná s lepenými bondovými deskami, izolace minerální vlnou. Jako výplně otvorů jsou použita hliníková velkoformátová okna s venkovními žaluziemi, atrium je provedeno z hliníkového lehkého obvodového pláště včetně možnosti zastínění venkovními žaluziemi. Stravování je zajištěno vlastním gastro provozem o kapacitě 80 jídel / den. Na prostorné zahradě jsou umístěna dvě herní centra a malý altán. Součástí stavby je i napojení na veškeré inženýrské sítě a dopravní infrastrukturu, provedení podélných parkovacích stání na příjezdové komunikaci a sadové úpravy.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Větrání budovy je navrženo jako nucené s rekuperací tepla z odváděného vzduchu o celkovém průtoku 12 000 m3/hod. Jsou použity VZT jednotky s vysokou provozní účinností.
Systém vytápění je navržen jako teplovodní nízkoteplotní (podlahové vytápění). Zdrojem tepla je
elektrické tepelné čerpadlo vzduch /voda o výkonu 50 kW. Doplňkovým zdrojem tepla je kondenzační plynový kotel o výkonu 32 kW. Systém je připraven na maximální využití energie z případného budoucího osazení fotovoltaické elektrárny. Pro komplexní a snadné ovládání budovy byl nainstalován inteligentní systém ovládání koncových prvků Loxone.
Dešťová voda ze střech budovy je svedena do retenční nádrže s řízeným odtokem do kanalizace (s přípravou na možné budoucí osazení akumulační nádrže pro využití dešťové vody pro zálivku).
Budova vykazuje parametr pasivní stavby s konečnou potřebou tepla na vytápění budovy 25 kWh/(m²a).
Výsledná energetická náročnost budovy:
Celková dodaná energie „A“ – mimořádně úsporná
Neobnovitelné primární energie „A“ – mimořádně úsporná
Stavba byla realizována formou Design and Build za užití metody BIM.
Budova je kompletně bezbariérová.

Kategorie

Novostavba

Typ budovy
stavba občanské vybavenosti sloužící pro pro předškolní vzdělávání
Obestavěný prostor
5 568 m3
Zastavěná plocha
1 619 m2
Učelové jednotky
3 třídy pro 68 dětí, společenská místnost, místnost sportovních aktivit, gastroprovoz a výdejna jídla
Energetická náročnost
A
Cena stavby / bez DPH
113 mil Kč
Způsob financování
veřejné a dotační prostředky
Dotace
7. výzva IROP - Mateřské školy - SC 4.1 (PR) - 85 mil Kč

BIM: Projektová dokumentace ve stupni pro provedení stavby a skutečné provedení zpracována formou digitálního informačního modelu budovy (BIM).