28. Rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici Praha, hlavní nádraží

Kraj ČR: hl. m. Praha

Přihlašovatel DIGITRY ART TECHNOLOGIES s.r.o.

Investor Správa železnic, státní organizace

Dodavatel HLAVNÍ NÁDRAŽÍ - INTERIÉRY - I. ETAPA / AVERS, spol. s r.o. + STRABAG Rail a.s.

Autoři Martin Hulan, Václav Ráček, Patrik Babínek / DIGITRY ART TECHNOLOGIES s.r.o.

Spoluautoři Karel Scheib, Tomáš Holub / ATELIER ANTA SPOL. S R. O.

Projektant DIGITRY ART TECHNOLOGIES s.r.o.

Počet hlasů: Načítám...

Předmětem stavby byla rozsáhlá rehabilitace části severního křídla Fantovy budovy, historické části Hlavního nádraží v Praze. Zadáním investora bylo tomuto křídlu navrátit jeho původní charakter odbavovacích reprezentačních prostor, zároveň je vybavit tak, aby mohly sloužit k pořádání velkých společenských a kulturních akcí. Projektanti a dodavatel se museli vypořádat s obtížným úkolem. Za přísného dohledu zástupců památkové péče, splnění současných norem a předpisů vybavit budovu všemi současnými technologiemi. Po zpracování a vyhodnocení podrobného technického, stavebně historického a mnoha restaurátorských průzkumů bylo přistoupeno k radikálnímu očištění prostor od všech pozdějších úprav a vestaveb, současně k vybudování prostor pro rozsáhlé technické zázemí. To si vyžádalo provedení výrazných statických často atypických zásahů do nosných konstrukcí budovy. Do obnovených původních objemů byly pak minimálními vstupy vloženy nové funkce a zabudovány současné technologie. Ze zlomků zachovalých uměleckořemeslných prvků byl následně obnoven původní secesní charakter stavby. Tato část zahrnovala návrhy a vzorkování všech uměleckořemeslných prvků, nástěnných maleb, štukové výzdoby, truhlářských, zámečnických a pasířských prvků, vše v součinnosti s restaurátory a pracovníky památkové péče. Návrhy a vzorkování probíhalo do podrobnosti designování dobových lustrů, nástěnných hodin, keramických obkladů apod.

Stavebně technické řešení

Projektová dokumentace 1.etapy citlivým způsobem řeší opravu (rekonstrukci) interiérů, jež spočívá v rekonstrukci prostor 1.PP, 1.NP a mezaninu severní části historické Fantovy budovy. Zároveň byl řešen i poněkud „neučesaný“ prostor před severní stranou budovy – pracovně je tento prostor nazýván „dvoranou“ sloužící pro umístění technologického objektu. V rámci rekonstrukčních prací byla zároveň část technologií (vzduchotechnika + chlazení) umístěna v půdním prostoru řešené části historické budovy. V této etapě tak byl navrácen původní historický vzhled Chodbě, Kavárně, Velkému a Sloupovému sálu, VIP salonku a byla provedena příprava pro umístění obchodní/nájemní jednotky v suterénu budovy. Technologie instalované v této etapě pokrývají zároveň kapacitní přípravu pro navazující etapu rekonstrukce.

V některých částech byly provedeny poměrně rozsáhlé statické zásahy do nosných konstrukcí budovy, díky kterým bylo nutné navrhnout atypická/neobvyklá řešení. V rámci realizace tak byly provedeny např. prvky speciálního zakládání pro zajištění opěrné stěny vůči kolejišti či vůči magistrále, podchycení stávajících základů a provedení nových základových konstrukcí pro dodatečně vestavěné konstrukce. Z důvodu uvolnění dispozic v 1.PP byly, do stávajících nosných konstrukcí, provedeny značně rozměrné otvory, jež bylo nutné zajistit ocelovými rámovými konstrukcemi. Z konstrukčního hlediska stojí za zmínku sanace Kleinových stropů, technologické kanály propojující technologický objekt ve dvoraně se stávající historickou budovou či umístění technologií TZB v půdním prostoru (tedy v konstrukci krovu nad řešenými sály). Umístění technologií do půdního prostoru a technologického objektu ve dvoraně, ušetřilo v interiéru cenné plochy využitelné pro veřejnost. Výsledkem je to, že technologie jsou běžnému návštěvníkovi skryty a zároveň došlo k výrazné kultivaci prostoru před severní fasádou historické budovy. Z hlediska komfortu jsou všechny sály, VIP salonek i chodba nuceně větrány, chlazeny a vytápěny kombinací historizujících otopných těles a podlahového vytápění. Sály jsou zároveň vybaveny audio-video technikou či ambientním osvětlením pro uspokojení potřeb celého spektra různorodého využití. Myšleno bylo i na osoby se sníženou schopností orientace, neboť veškeré veřejné prostory jsou vybaveny indukčními smyčkami. Etapa navazuje na již provedenou obnovu obálky a předchází navazující druhé etapě, která obnovuje zbylé části historické budovy. V rámci rekonstrukce tak byla nejen kompletně modernizována technologická vybavení řešené části objektu, ale byla provedena i příprava pro navazující etapu.

Kategorie

Rekonstrukce

Typ budovy
občanská infrastruktura
Způsob financování
veřejné prostředky