54. Revitalizace plaveckého areálu na Polance, Třebíč

Kraj: Vysočina

Počet hlasů: Načítám...

Říční lázně Polanka jsou koupaliště a zapsaná kulturní památka. Říční lázně byly postaveny dle projektu Bohuslava Fuchse a slavnostně otevřeny v roce 1934.

Budova je ojedinělou stavbou v rámci projektů Bohuslava Fuchse, konstrukce lázní je ze dřeva, ta se dochovala v původní podobě. V budově je asi 160 šatních kabinek a místo pro občerstvení. Původně byly určeny pro objekt říčních lázní. Do rekonstrukce mezi lety 2017 a 2018 nesloužily kabinky k převlékání a využito bylo pouze zázemí pro občerstvení.

Říční lázně byly rozšířením území tzv. Polanky na druhý břeh poté, co na bývalé valdštejnské louce na podklášterské straně řeky vyrostly říční lázně. Autorem projektu byl Bohuslav Fuchs. Stavěny byly v letech 1933–1934. Slavnostně otevřeny byly 27. května 1934. Jejich kapacita činila 1200 osob. Říční lázně s Polankou spojoval dřevěný most se skokanskou věží, která se vždy po sezóně snímala. Dřevěný most byl po druhé světové válce nahrazen kovovým mostem, původně vyrobeným pro vojenskou potřebu (tzv. Bailey bridge). Koncem 70. let byl na levém břehu řeky vybudován plavecký areál s bazénem s přihřívanou vodou.

Kompletní proběhlá revitalizace celého venkovního areálu zahrnuje nové technologické rozvody včetně ohřevu vody, nové nerezové bazény s vodními atrakcemi, tobogán, budovu zázemí s šatnami a občerstvením, zlepšení travnatých ploch, nový vstup se vstupním terminálem.

Kategorie

Revitalizace