STAGES HOTEL Prague se nachází v Praze 9, v těsném sousedství O2 areny, kongresového centra O2 Universum a stanice metra Českomoravská. Byl dokončen v roce 2021, má 7 nadzemních podlaží a nabízí celkem 300 pokojů včetně 27 apartmá, dále BACKSTAGE RESTAURANT a BACKSTAGE BAR s venkovními terasami, 6 multifunkčních konferenčních místností,Music lounge, fitness centrum a podzemní parkoviště pro 100 vozidel. Vnitřní společenské prostory přímo navazují na centrální otevřené atrium se zelení a na vnější piazzettu, která hotel propojuje se sousedními budovami a s nově vzniklou pěší zónou.
STAGES HOTEL Prague vnímáme především jako komfortní zázemí O2 areny, která je se svým kruhovým půdorysem pomyslným protipólem hotelu. Nekonvenční tvar, přejatý právě z půdorysu O2 areny, nás inspiroval k použití prvků jako je systémové lešení aplikované netradičním způsobem, nebo světelné a LED instalace, evokující pocit zázemí pro velkolepou show. I další zvolené materiály jsou blízké nastavenému industriálnímu stylu – přiznané pohledové betonové konstrukce a instalace technologií pod stropem, plechové obklady, heraklit, teraco, dřevo. Tyto materiály jsou doplněny textilem v jemných barvách a interiérovou dekorační zelení s různými způsoby instalace, plynule navazující na otevřené vnitřní zelené atrium. Zadáním investora a cílem návrhu interiéru bylo především zprostředkovat hostům příjemný, a hlavně výjimečný prožitek, který se bude lišit od pobytů v klasických hotelových zařízeních, vytvořením atmosféry a iluze zázemí koncertních a kulturních scén.
Informační model budovy STAGES HOTEL Prague vznikl vzhledem k jeho složitosti především za účelem přípravy kvalitní prostorově zkoordinované dokumentace pro provedení stavby a to s využitím metody BIM. Při návrhu v rámci projektové přípravy se podařilo zajistit kvalitní prostorové BIM modely stavebně – konstrukční části, architektonicko – stavební části a technického zařízení budov, které byly nezbytné pro úspěšnou prostorovou koordinaci v rámci projektové přípravy. Cílem bylo zejména vyřešit veškeré prostorové střety – kolize vedoucí k nemožnosti realizace navrženého řešení a předejít tak v co největší možné míře vícepracem dříve než bude zahájen proces výstavby. Model byl tedy aktivně použit nejen pro tvorbu výkresové části dokumentace, prostorové koordinace, ale i v procesu oceňování stavby. Byly zde testovány nové metody využití BIM modelu při automatizovaném přenosu dat pomocí formátu IFC přímo do SW nástroje zpracovatele rozpočtu. Ve fázi navazující na projektovou přípravu při samotné realizaci stavby se úspěšně podařilo do procesu zapojit generálního dodavatele stavby, který model stavby při výstavbě využíval. Ve fázi realizace bylo zprovozněno sdílené datové prostředí CDE (Dalux), a to jako jediný zdroj informací a komunikace mezi všemi zainteresovanými účastníky. CDE bylo využíváno i v procesu připomínkování v průběhu realizace stavby. Díky 3D modelu se podařilo efektivněji využít prostor pro umístění technologického zařízení a vedení rozvodů instalací. Metoda BIM i komunikace prostřednictvím CDE jsou v současné době v prostředí pozemních staveb nově zaváděny a není tedy nijak snadné je v praxi začít používat. Přesto však tyto metody přinesly veskrze pozitivní zkušenosti, a to jak pro klienta – objednatele, dodavatele stavby, tak pro zhotovitele projektové dokumentace.