5. Chateau Troja Residence, Praha

Soutěže: Stavba roku 2020
Zkráceně: Chateau Troja Residence, Praha
Ulice: Pod Havránkou 7/10
Město: Praha 7
Kraj: hl. m. Praha
Počet hlasů: 162

Popis objektu:

V sousedství Trojského zámku, na břehu Vltavy, se od 17. století nachází areál bývalého panského statku. Nový život mu vdechla náročná rekonstrukce, jejíž součástí je propojení historických památkově chráněných budov s citlivě zakomponovanými novostavbami.

Bývalý hospodářský dvůr se za uplynulé 4 roky změnil v pozoruhodný rezidenční areál se 72 byty, z nichž 17 se nachází v historických objektech.

Od začátku přípravy projektu vše směrovalo k tomu, aby se zachovalo maximum z původního genia loci barokního statku. Původní, značně zdecimované, budovy byly pod drobnohledem Národního památkového ústavu rekonstruovány. Staré konstrukce byly sanovaný i s využitím speciálních sanačních omítek. Ve společných interiérech byla použita historická hexagonální dlažba a keramické tvarovky a rekonstrukce se dočkaly i ceněné klenby. Částečně repasovaná a replikovaná byla i dveřní a okenní křídla a zámečnické výrobky.

Propojení nového a starého bylo realizováno skrze zahradu s různými zákoutími, sochami, plastikami a jezírky. Zahradě, a klidu mezi domy, je uzpůsobeno i řešení podzemního parkingu, tak aby došlo k eliminaci pohybu vozidel v parteru.

Nové viladomy, většinou čtyřpodlažní, našly inspiraci v barokních vilách s výraznými mansardovými střechami, které ukrývají poslední dvě patra. Výhled do zahrad, ale také na Prahu, zajišťují dosud velmi málo používaná velká elektronicky ovládaná okna. V interiérech jsou použity nejmodernější obklady stěn z nehořlavých desek spolu s podlahami litými z umělého kamene (tzv. terazzo).

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Milan Veselý
Projektant: LOXIA a.s.
Dodavatel: Metrostav a.s.
Přihlašovatel: Metrostav a.s.; Coast Capital Partners Czech Republic; LOXIA a.s.
Investor: Coast Capital Partners Czech Republic
Plány:
Další soubory:
Články: