Bytový dům Zelená Libuš, Praha

Soutěže: Stavba roku 2020
Zkráceně: Bytový dům Zelená Libuš, Praha
Ulice: Novodvorská 1070/4
Město: Praha 12
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Zdravé a komfortní bydlen, kvalitní veřejný prostor, aktivní parter s řadou obchodů a služeb, komunitní zahrada, dětské hřiště i pohodlné parkování. Novostavba vyrostla na přelomu roku 2019 a 2020 v ulice Novodvorská v Praze 12. MS architekti navrhli dům s naplněnou ambicí vytvořit místo k životu, které propojuje bydlení na úrovni vyššího standardu a přece dosažitelné, v příjemném prostředí s dotekem přírody a snadnou dostupnost do centra Prahy.

Architekti do novostavby vložili své bohaté zkušenosti z výstavby rezidenčních projektů, urbanistických konceptů a realizací veřejného prostoru, které se promítly i do elegantního začlenění budovy v sousedství nepříliš vzhledných sídlišť. Střídmá, ale přesto důmyslná architektura může prostřednictvím vizualizací nebo fotografií připomínat okolní paneláky. Zážitek z návštěvy a dojmy prvních obyvatel jsou však od počátku zcela jiné.

Hlavní obytná část novostavby vyrůstá z podnože částečně vystupující hmoty podzemních garáží a předsazeného parteru se zelenou střechou. Soklová část je od té obytné oddělena pohledovým betonem, gabionovými stěnami, popínavou zelení a tmavými odstíny fasádní omítky evokující strukturu dřeva. Na první pohled zaujme vyváženost proporcí úsporných fasád, rozehraná kompozice střešních teras i nápadité propojení západní fasády domu a předsazeného parteru.

V příjemném stínu východní fasády nové obyvatele potěší prostorné předzahrádky, dětské hřiště, myčka kol i komunitní zahradu s možností pěstování plodin. To vše vybudované na rozsáhlé zelené střeše podzemního parkování.

Osmipodlažní novostavba nabízí mimo 66 bytů i 600 metrů čtverečních pro retail v parteru. Zelená Libuš disponuje byty od 1kk se 44 metry čtverečními až po velkorysé 5kk o 125 metrech čtverečních. Kladli jsme velký důraz na maximalizaci ploch obytných místností. Výsledné řešení umožňuje propojením několika menších bytů, vytvořit domov i pro vícečlennou rodinu. Byty v prvním nadzemním podlaží jsme rozšířili velkorysými – v některých případech i částečně zastřešenými – předzahrádkami a bytům ustoupeného sedmého a osmého podloží náleží prostorné terasy.

Nový bytový dům ctí udržitelné a úsporné bydlení v pravém smyslu. Dům byl totiž vybudován v energeticky úsporném standardu třída A, tedy velmi úsporný. Využity byly udržitelné materiály a technologie včetně řízeného větrání a rekuperace tepla. Vnitřní systém domu, který zajišťuje zdravé prostředí se stará také o energetické úspory i stabilní teplotu a vlhkost.

MS architekti začali s projektováním Zelené Libuše na přelomu roku 2014 a 2015. Dlouhé povolovací procesy oddálily začátek výstavby na duben roku 2018. O rok později byla dokončena hrubá stavba a prosinec roku 2019 přinesl úspěšnou kolaudaci po čtyřech letech od finálního návrhu bytového domu. 

 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Tomáš Filgas, Michal Šourek, Simona Pacáková
Projektant: MS architekti s.r.o.
Dodavatel: Casta a. s.
Přihlašovatel: MS architekti s.r.o.
Investor: JRD Development s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: