15. Terminál Benešov

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2021
Zkráceně: Terminál Benešov
Ulice: Nádražní 2426
Město: Benešov
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 419

Popis objektu:

Dopravní plochu autobusového terminálu tvoří 17 autobusových stání pro výstup a nástup cestujících. Stavba terminálu Benešov zahrnuje tři hlavní objekty: vlastní budovu terminálu, zastřešení nástupišť ocelovými přístřešky a propojení podchodu k vlakovým nástupištím.

Vlastní budova terminálu je tvořena betonovou monolitickou konstrukcí v soudobém designu – pohledový beton, kov a sklo. K vnitřnímu prostoru náleží veřejné toalety, čekací hala i občerstvení. Vnitřní prostory jsou v zimě vytápěny a v létě klimatizovány. Budova je vybavena množstvím moderních technologií, jako jsou elektronické informační tabule s odjezdy autobusů i vlaků, informační systém pro nevidomé, rozhlas, kamerový systém. Venku u vstupu se nachází infokiosek s připojením na internet, který umožní vyhledávání informací a automat na jízdenky. V terminálu se nachází kanceláře s dispečinkem a pokladnou ČSAD a dále pokladna ČD. Prostor pro občerstvení je plně vybaven, ale vzhledem  k situaci s uzavřením restauračních zařízení se zatím nepodařilo najít nájemce tohoto prostoru. 

Dominantou celého terminálu je zastřešené nástupiště, které tvoří ocelová konstrukce s osvětlením a podhledy, které propouští světlo a vytváří zajímavý vizuální efekt. Opláštění dvou ocelových přístřešků je provedeno z cortenové oceli.

Typologický druh stavby: Stavby pro dopravu (silnice, komunikace, tunely, mosty, železnice, propusti, parkoviště, garáže, servisy, depa, nádraží, letiště, čekárny, čerpací stanice)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Zdeněk Bureš
Projektant: Atelier 99, s.r.o.
Dodavatel: Společnost Terminál Benešov - Metrostav - IMOS
Spoluautor: Petr Klaška
Přihlašovatel: Město Benešov
Investor: Město Benešov
Plány:
Další soubory:
Články: