23. PI1500301 Modernizace ÚVŽ, 2. stavba (GAU), Hulice

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2021
Zkráceně: PI1500301 Modernizace ÚVŽ, 2. stavba (GAU), Hulice
Ulice: Úpravna vody
Město: Hulice
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 40

Popis objektu:

Stavba pomohla zlepšit chuť a kvalitu pitné vody pro více než 1,3 milionů obyvatel Prahy, středních Čech a části Vysočiny.

V nově budované hale budou filtry s granulovaným aktivním uhlím. Tato technologie, založená na pohlcování škodlivin, se využívá po celé Evropě k odstranění pesticidů, léčiv a dalších nežádoucích látek, s nimiž si tradiční písková filtrace neporadí.

Hala pro filtraci s rozlohou 5 000 m2, výškou 14 m a částečným podsklepením ve finální podobě na první pohled zaujme fasádou ozdobenou výraznou zelenomodrou stuhou s motivem vln. Ještě pozoruhodnější však bude interiér se zařízením připomínajícím soustavu krytých bazénů. Uvnitř haly bude 16 filtrů ve 4 vanách s celkovou plochou 1604 m2 a výškou náplně granulovaného aktivního uhlí 1,7 m. Vany dohromady pojmou kolem 2,7 tisíce m3 aktivního uhlí. Zajímavostí stavby je litinové potrubí s impozantním průměrem 1,6 m.

Úpravna vody Želivka až dosud využívala k čištění vody pískovou filtraci a ozonizaci. Díky aktuální investici na tyto procesy naváže filtrace prostřednictvím aktivního uhlí. Tím se ještě zlepší kvalita pitné vody včetně chuťových parametrů. Projekt počítá i s nárůstem počtu zásobovaných obyvatel a reaguje na rizika spojená s důsledky klimatických změn. Sníží bezpečnostní rizika v běžném provozu i při zhoršení kvality surové vody při tzv. jarním oživení spojeným s množením řas.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Projektant: Sweco Hydroprojekt a.s.
Dodavatel: Společnost ÚV Želivka / Metrostav a.s. v pozici vedoucího společníka, SMP CZ, a.s., GEOSAN GROUP a.s.
Přihlašovatel: Metrostav a.s.
Investor: ÚPRAVNA VODY ŽELIVKA, a.s.
Plány:
Další soubory:
Články: