Přístavba jídelny ke škole ve Vyžlovce

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2022
Zkráceně: Přístavba jídelny ke škole ve Vyžlovce
Ulice: Na Návsi 57
Město: Vyžlovka
Kraj: Středočeský

Popis objektu:

Před pár lety se v malé obci Vyžlovka nedaleko Říčan povedlo úspěšně zrekonstruovat historickou budovu školy z 19. století a otevřít v ní čtyři třídy. Opravená budova ovšem neposkytovala prostor pro školní jídelnu, takže jedinou možnost, jak zajistit žákům stravování, představoval sál místního pohostinství. Motivace k výstavbě jídelny byla tedy velká, a to nejen pro vedení školy a rodiče žáků, ale také pro zastupitelstvo obce. Řešení nabídl nově vybudovaný víceúčelový prostor pasivní dřevostavby, který je dokonalou ukázkou toho, že i malá obec může dělat „velké věci“.

Předpokladem pro dobrá řešení je často nadšení hlavních aktérů pro správnou věc. To lidem z Vyžlovky rozhodně nechybělo. Po společné domluvě padlo rozhodnutí vyřešit situaci s chybějící školní jídelnou výstavbou nové budovy, která by sloužila nejen pro stravování školáků, ale v odpoledních a večerních hodinách také jako místo pro volnočasové aktivity dětí i rodičů, přednášky, workshopy nebo například lekce jógy.

Na investice v řádu 12 milionů korun by obec ze svého rozpočtu nedosáhla, povedlo se jí však získat potřebné prostředky z jednoho z dotačních programů. Rychlá výstavba, nízké provozní náklady, vysoký komfort užívání a příjemné vnitřní prostředí – to byly hlavní požadavky, které nakonec vedly k rozhodnutí vybudovat přístavbu ke škole jako pasivní dřevostavbu. Realizace stavby se pak zhostila firma Chytrý dům, která má s tímto typem staveb bohaté zkušenosti a navrhuje řešení na míru.

Příjemný, zdravý a energeticky nenáročný prostor

Přístavba se nachází na školním dvoře a je provozně propojena s hlavní budovou. Jedná se o jednopodlažní stavbu s dřevěnou fasádou, díky níž působí velmi nenápadně a časem splyne s okolní zelení. Dispozičně tvoří budovu hlavní místnost určená pro stravování dětí, na kterou navazuje výdejna jídla, dva sklady a potřebné sociální zázemí. Celý hlavní prostor je krásně osvětlený a propojený s exteriérem díky velké prosklené stěně směřující do venkovního dvora.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu a dřevo je použito také na vnitřní a vnější obklady stěn, akustické podhledy a tepelnou izolaci. Cílem bylo vytvořit budovu s přívětivým vnitřním prostředím podle zásad udržitelného stavění, říká inženýr Petr Filip ze společnosti Chytrý dům. Co to přesně znamená? Místo průmyslově vyráběných lepených materiálů jsou použity základní dřevěné prvky v podobě trámů, prken, palubek či kolíkovaných masivních desek. Nenajdete zde produkty z výrobních hal vytvořené složitými technologickými postupy, protože důraz je kladen na precizní řemeslné zpracování lidmi přímo na místě. Díky tomuto low-tech přístupu materiály neobsahují lepidla a další chemické škodliviny, interiér je čistě přírodní, zdravý a krásný na pohled, vysvětluje Petr Filip a dodává: Výhodou je i to, že v budoucnu bude možné dům téměř kompletně rozebrat na jednotlivé prvky a ty pak znovu použít pro jinou stavbu nebo jiný účel, aniž by to zatěžovalo životní prostředí. Dlouhodobou spolehlivost dřevěné konstrukce zajišťuje také způsob, jak jsou vedeny veškeré rozvody vody a elektřiny – v podhledech. Pokud by tedy někdy náhodou došlo k prasknutí potrubí nebo průsakům vody ze střechy, nezpůsobí to degradaci dřevěné konstrukce.

Vysoký komfort vnitřního prostředí a zároveň extrémně nízké provozní náklady přináší kvalitní zateplení obvodových stěn, střechy a podlahy, vytápění tepelným čerpadlem vzduch/voda a větrání s rekuperací tepla.

Typologický druh stavby: Stavby pro vzdělávání, vědu a výzkum (školy, laboratoře, školky)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Nikola Tomková
Projektant: Chytrý dům s.r.o.
Dodavatel: Chytrý dům s.r.o.
Spoluautor: Thu Huong Phamová
Přihlašovatel: Chytrý dům s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: