Parkovací dům Kralupy nad Vltavou

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2022
Zkráceně: Parkovací dům Kralupy nad Vltavou
Ulice: Libušina ulice
Město: Kralupy nad Vltavou
Kraj: Středočeský

Popis objektu:

Výstavba naprosto klíčové stavby, která ve vzájemné shodě s novým moderním autobusovým terminálem kultivuje dlouhé roky neudržovaný prostor před nádražím.

Město Kralupy nad Vltavou se dlouhodobě potýkalo s nevzhlednou částí nedaleko centra, přímo před vlakovým nádražím. Jedná se o lokalitu, která je jako první spatřena těmi, co do města přijíždí vlakem a naopak naposledy viděna těmi, co z města odjíždí.

O místo, které bylo poznamenáno starými časy, byl ze strany developerů velký zájem. Město Kralupy nad Vltavou ale mělo s touto lokalitou jiné záměry. Jak šel čas, bylo třeba řešit nedostatek parkovacích míst napříč celým městem. A protože jsou Kralupy důležitým vlakovým uzlem, potýkali se s nedostatkem parkovacích stání nejen místní obyvatelé, ale i cestující Českých drah. Současně bylo nutné řešit i narůstající linkovou dopravu a zázemí pro občany, cestující i řidiče. Především z těchto důvodů se nakonec vedení města přiklonilo  k takto klíčové kultivaci výše představeného prostoru.  

Aby však byl záměr ucelený a kompletní, museli místní zastupitelé odsouhlasit nákup části území, na kterém se dlouhá léta nacházel nevzhledný objekt staré výpravní budovy. Stalo se tak v roce 2019. Záhy na to došlo k vytvoření projektové dokumentace na demolici budovy, k jejímuž odstranění došlo letos. Dílčí projekt nicméně počítá ještě s výstavbou nové opěrné zdi, jejímž cílem je oddělit daný prostor od nejbližšího nástupiště.

Stavba parkovacího domu byla zahájena na začátku roku  2021.

Parkovací dům s novým moderním autobusovým terminálem tvoří vzájemný souladu na rozloze cca 30. tis. m2 tak, aby pro občany a hosty města tvořily co největší komfort z hlediska využitelnosti.

Parkovací dům

budova se zelenou střechou nabízí 353  míst pro automobily, 120 uzamykatelných  míst pro jízdní kola a součástí jsou i nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola.  

1) Parkovací dům funguje na principu P+R (park and ride, česky zaparkuj a jeď), čímž je tedy řečeno, že parkování by mělo sloužit zejména osobám pokračujícím v další cestě autobusem nebo vlakem, případně návštěvníkům centra města;

2) Cena za parkování činí 15 Kč/den, zvýhodněné jsou předplacené karty až na roku;

3) Automobil by zde neměl být zaparkovaný déle než čtyřiadvacet hodin;

4) Platební automaty umožňují hotovostní i bezhotovostní úhradu parkovného;

5) Parkovací dům je otevřený nepřetržitě (k zavření dojde pouze v případě provozních úprav, a to na velmi krátkou dobu);

6) Přístřešek a stojany na jízdní kola složí občanům zdarma, celý tento prostor j zabezpečen kamerovým systémem, sektor pro úschovu elektrokol je součástí vnitřních prostor parkovacího domu.

Typologický druh stavby: Stavby pro dopravu (silnice, komunikace, tunely, mosty, železnice, propusti, parkoviště, garáže, servisy, depa, nádraží, letiště, čekárny, čerpací stanice)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: HESS - PROJEKTY A REALIZACE STAVEB spol. s r.o.
Projektant: HESS - PROJEKTY A REALIZACE STAVEB spol. s r.o.
Dodavatel: GEMO a.s.
Přihlašovatel: Město Kralupy nad Vltavou
Investor: Město Kralupy nad Vltavou
Plány:
Další soubory:
Články: