14. Mateřská škola K Hradišťátku, Dolní Břežany

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Mateřská škola K Hradišťátku, Dolní Břežany
Ulice: k Hradišťátku
Město: Dolní Břežany
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 26

Popis objektu:

Nová budova mateřské školy se třemi třídami se skládá ze základního obdélníku, jehož náplní jsou provozní místnosti zázemí a třech prstů – tubusů, které obsahují herní a pobytové místnosti. Tato diverzifikace provozů v půdorysném schématu je v hmotovém řešení podpořena stoupající hmotou tubusů směrem do prostoru zahrady, do kterého jsou prsty otevřeny velkou prosklenou stěnou.

Prosklené stěny umožňují přímý výstup z heren na vnější terasy, do zahrady a k hřištím. Tyto stěny jsou zapuštěny do tubusu tak, aby byl vytvořen krytý přechod mezi interiérovou a exteriérovou částí. Zároveň se hmota tubusu od těchto předělů rozevírá do zeleně zahrady.

Stínění stěn je vnějšími žaluziemi osazenými na rozhraní stěny a terasy, jejichž spuštěním je možno také výhodně stmívat prostor heren v době poledního klidu dětí. V bočních stěnách denních místností jsou kruhová okna. Pro získání dostatečného a především rovnoměrného osvětlení jsou v hloubce traktu do střechy vloženy světlovody.  Vnější fasádu objektu tvoří obklad z cementovláknitých v nepravidelném rastru fungující jako dvojitá fasáda, skrývající úložné prostory pro hračky a sportovní a zahradní náčiní. Stravování dětí je formou dovážených jídel.

Typologický druh stavby: Stavby pro vzdělávání, vědu a výzkum (školy, laboratoře, školky)
Kategorie:
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: