Novostavba rodinného domu v Omicích

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Novostavba rodinného domu v Omicích
Ulice: Borky 331
Město: Omice
Kraj: Jihomoravský

Popis objektu:

Novostavba rodinného domu v Omicích u Brna, která si klade za cíl zajistit prostor pro moderní bydlení s velkým důrazem na komfort uživatelů a zároveň za pomoci vyspělých technologií optimalizovat provozní náklady a spotřebu energie.

Zděný rodinný dům je situován na svažitém pozemku, má obdélníkový půdorys, je řešen jako částečně podsklepený se dvěma nadzemními podlažími. Na jižní straně domu je přístavek s kanceláří, dílnou, skladem a zastřešeným parkovacím stáním. Dřevem obložená fasáda domu, dřevěné terasy, suché skládané zídky, kamenné zpevněné plochy i vzrostlé stromy ponechané na místě při výstavbě nenásilně spojují dům s blízkým lesem.

Velká pozornost byla již při přípravě projektu věnována energetice domu, jejíž základním konceptem je maximální využití vlastních zdrojů. Dům je plně elektrifikován, je vytápěn primárně velkoplošnými sálavými systémy (elektrické podlahové a stropní vytápění) doplněných o krb na dřevo, elektricky je řešen i ohřev vody. Nechybí nabíječka na elektromobil, sauna, bazén. Spotřebu elektrické energie z velké části pokrývá střešní fotovoltaická elektrárna o výkonu 9,8 kWp a bateriové uložiště s kapacitou 41 kWh. O kvalitu vnitřního prostředí se stará centrální vzduchotechnika s rekuperací a v létě také klimatizace, jižní okna jsou vybavena stíněním pomocí venkovních žaluzií. Osvětlení je převážně nepřímé a přizpůsobené přirozeným biorytmům člověka.

Funkční propojení všech technologií zajišťuje centrální řídící systém tvořící bez nadsázky mozek celého domu. Řídící systém průběžně monitoruje kvalitu prostředí jednotlivých místností a zároveň pracuje s informacemi o spotřebě a výrobě energie. Uživatel si pak sám nastavuje své prioritní parametry a systém se již automaticky stará o optimalizaci toků energie. Pouze takto ucelený energetický koncept může přispívat k významným úsporám provozních nákladů bez omezení komfortu uživatelů domu.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: