Pasivní rodinný dům Vědomice

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Pasivní rodinný dům Vědomice
Ulice:
Město: Vědomice
Kraj: Ústecký

Popis objektu:

Rodinný dům se nachází nedaleko města Roudnice nad Labem, v obci Vědomice. Objekt pro bydlení má řadu dostupných úsporných technologií v návaznosti na propracovanou chytrou domácnost, která je řízena pomocí systému KNX.

Dům je situován tak, že přímo z obývacího pokoje lze vidět na pověstnou horu Říp. Jednopodlažní rodinný dům se suterénem, kde je umístěna veškerá technologie domu, je proveden z obvodových vápenopísčitých bloků SILKA, vnitřních příček Ytong a skládaného stropu Ytong od společnosti Xella CZ s.r.o.

Okenní otvory, vstupní dveře a posuvné dveřní portály jsou provedeny od společnosti RI OKNA a.s. Fasádní systém o tl. 200 mm byl dodán společností BAUMIT, spol. s.r.o. Podlahy o tloušťce izolantu 250 mm a střešní konstrukce v tloušťce izolantu 350 mm byly opatřeny tepelnou izolací od společnosti Styrotrade, a.s. Komín pro vnitřní uzavřené krbové vytápění byl dodán od společnosti Schiedel, s.r.o..

Stavba je téměř soběstačná. Je provedena v pasivním standardu a zkouška domu byla zakončena Blowder door testem pro potřebu získání dotace Nová zelená úsporám. Dům je napojen jak na obecní vodovodní řád, tak i na vlastní studnu, která je propojena na domácí úpravnu vody. Dešťová voda ze střešního pláště je svedena do retenční nádrže Carat o objemu 6,5 m3 od společnosti GRAF a přebytková dešťová voda je svedena do vsaku.  Dům disponuje fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,48 kWp včetně uložiště elektrické energie (battery box) od společnosti  ČEZ Prodej, a.s.. Ohřev teplé vody je zajištěn solárními kolektory od společnosti Bosch Termotechnika s.r.o., obchodní divize Buderus. Dům disponuje vynikající rekuperační jednotkou s teplovzdušným vytápěním od společnosti Atrea s.r.o.

Aby dům využil veškerý technologický potencionál, tak je řízen pomocí hydrometeorologické stanice, která pomáhá šetřit provozní náklady domu v návaznosti na komfort bydlení. Samotné interiérové provedení je elegantní a hlavně účelné. Aby uživatel měl komfortní a klidné bydlení, tak součástí domu je garáž, dílna a sklad. Tyto prostory a samostatný rodinný dům jsou spojeny společnou střešní plochou, která tak zajišťuje čisté propojení v návaznosti na klimatické podmínky. Mnohé různé části zahrady s trávníkem jsou propojeny unikátní modřínovou odvětrávanou podlahou, která zajišťuje jak čistý pohyb kolem domu, tak vsak dešťových vod. Dům má vše pro krásné, komfortní a rodinné bydlení.

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: