Letiště Saint - Louis, Senegal

Soutěže: Zahraniční stavba roku 2023
Zkráceně: Letiště Saint - Louis, Senegal
Ulice:
Město: Saint-Louis Airport, Senegal
Kraj:
Stát: Senegal

Popis objektu:

Přihlašovaná stavba je jedním z objektů mezinárodního letiště Saint – Louis v Senegalu. Navrhli jej architekti Tomáš Borecký a Ondřej Sikora z ateliéru BORCI. Letiště má velmi bohatou leteckou historii, pyšní se prvním transatlantickým letem z Afrického kontinentu do Ameriky, nebo působením Antoine de Saint Exuperyho.

Celý areál mezinárodního letiště byl vybudován českou společností TRANSCON. Stavitelem, resp. Výrobcem objektu terminálu je vizovická společnost KOMA MODULAR.

Jedná se o největší český i československý projekt realizovaný na území afrického kontinentu v celé historii.

Terminál má velmi originální strukturu a způsob výstavby, a tou je modulární stavba. Jde o jedno z prvních modulárních letišť na světě, v kategorii mezinárodních letišť velmi pravděpodobně první.

Důvodem stavby modulárního letiště byl lokální nedostatek potřebných stavebních materiálů, dostupných technologií a zkušeného řemeslného zpracování.

Myšlenkou celé realizace byla výroba veškerých objektů v České republice, jejich následný transport a montáž na místě. Hlavním stavebním prvkem se stal modul velikosti 20 lodního kontejneru, a to především z důvodu transportu, ať už lodí nebo po silnici. Tyto moduly byly navrženy jako hlavní stavební a nosný prvek. Každý měl své využití, např. pro umístění technologii, kanceláří, hygienického zázemí apod. Každý modul byl v maximální míře realizován v ČR vč. vybavení, povrchových úprav, výplní otvorů apod. Toto řešení se ukázalo jako velmi výhodné v případě, že stavíte takto provozně a technologicky náročnou budovu. Na místě byly v úrovni dvou podlaží z modulů vytvořeny příčné stěny, prostor mezi nimi byl zastřešen ocelovou konstrukcí, zakryt skleněným obvodovým pláštěm a vytvořil skvělý prostor pro jednotlivé provozní haly. Stejným principem byl realizován sousední objekt hasičské zbrojnice a hangáru údržby letiště.

V objektu jsou nainstalovány nejmodernější systémy a technologie. Budova splňuje ty nejpřísnější bezpečnostní požadavky IATA, ICAO a NFPA apod. Budova získala stavební povolení od Ministerstva turismu a letectví Senegalu. Celá realizace byla dozorována a kontrolována Buro Veritas.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Tomáš Borecký, Ondřej Sikora
Projektant: BORCI s.r.o.
Dodavatel: KOMA MODULAR s.r.o.
Přihlašovatel: BORCI s.r.o.
Investor: Ministerstvo turismu a letecké dopravy Senegalu
Plány:
Další soubory:
Články: