Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci

Ceny:
nominace na titul v soutěži Stavba roku 2023
Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci
Ulice: Jihlavská 1820
Město: Humpolec
Kraj: Vysočina

Popis objektu:

Posláním architektury Návštěvnického centra Bernard je umocnění zážitku z návštěvy pivovaru, ale také poskytnutí útulného prostředí pro odpočinek a posezení s přáteli. Návštěvnické centrum s expozicí, prodejnou a pivnicí slouží jak místním z Humpolce a přilehlých měst, tak návštěvníkům ze vzdálenějších částí republiky i světa.

Koncepce prostředí se inspiruje průmyslovým charakterem pivovaru. Pro exteriér jsou typická členěná okna a výkladce. Atmosféru interiéru tvoří černá cementová stěrka na stěnách a dřevěný nábytek, v harmonickém kontrastu vynikají měděné prvky na baru, nábytku, osvětlení i konstrukčních prvcích. Charakteristickými objekty interiéru jsou stěny z pivních lahví zasazené v kovovém rámu. Tento designový element současně slouží jako dělící příčka mezi jednotlivými prostory. Světlo procházející sklem lahví tvoří magickou stínohru a barví interiér do medového odstínu piva.

Stěna z pivních lahví a logem pivovaru je klíčovým motivem při vstupu do nově vybudované přístavby recepce. Z recepce se přes spojovací krček dostáváme do historické budovy pivovaru s expozicí pivovaru. Cihelné klenby a stěny tohoto prostoru zůstaly zachovány ve své surové podobě, expozice navazuje na původní vzhled pivovarnických štoků. V patře je také malý kinosál a toalety.

Využití Sládkova sálu v následujícím patře je multifunkční. Prostor je možné rozdělit pomocí mobilních dřevěných příček. Sálu dominuje čtvercový bar, který je vymezen sloupy a lemován dekorací z pivních lahví. Ztvárnění stropu odkazuje na historii budovy, dřevěné oblouky kopírují tvar valených kleneb z druhého podlaží a navazují tak na výraz bývalých štoků.

Prostor pivnice, situované na ploše celého čtvrtého podlaží, ovládá bar se zavěšenými měděnými pivními tanky. Atmosféra interiéru je oproti předchozím prostorům klidnější, čemuž odpovídají i zvolené materiály. Dekorace z pivních lahví Bernard se plní tentokrát funkci dělících příček. Dynamiku v prostoru vytváří šikmo ložená prkenná podlaha. Repasovaný nábytek je součástí celkového konceptu “Old meets new“, ve kterém se nové potkává s historií.

Na pivnici navazuje nově zbudovaná terasa, která otevírá panorama Humpolce a díky posuvným skleněným stěnám je celoročně využívána k příjemnému venkovnímu posezení.

Typologický druh stavby: Stavby pro průmysl (výrobní závody, energetické centrum, sklady)
Kategorie: Rekonstrukce
BIM: Ne
Autor: Petr Bernard; Barbara Bencová / B Architecture
Projektant: STUDIO A s.r.o.
Dodavatel: Podzimek a synové s.r.o.
Přihlašovatel: Podzimek a synové s.r.o.
Investor: Rodinný pivovar BERNARD a.s.
Plány:
Další soubory:
Články: