Aktuality

Nominační večer Stavby roku se uskuteční 5.9.2022 v NTM

Jubilejní 30. ročník soutěže Stavba roku se pomalu blíží do svého finále. Již v pondělí 5. září budou v Národním technickém muzeu vyhlášeny nominace na titul Stavba roku a nominace na titul Zahraniční stavba roku.
O prestižní titul soutěží celkem 79 přihlášených staveb z České republiky a 4 stavby zahraniční. O titul usilují novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady ze všech koutů České republiky.


Nejsilněji je v rámci soutěže tradičně zastoupena Praha (18 staveb) a neméně tradičně následuje Středočeský kraj (14 staveb), poté Královéhradecký (6) a Moravskoslezský kraj (9), po 5 přihlášených má kraj Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Pardubický, o jednu stavbu méně – tedy 4 – přihlásil kraj Karlovarský, Plzeňský a Ústecký. Se 3 stavbami následuje Jihočeský a pozadu se 2 stavbami nezůstal ani Liberecký, Ústecký a Zlínský kraj a Vysočina.


Stavby hodnotí odborná porota a sbor expertů. Porotci, experti i rada programu se shodují v konstatování, že právě osobní návštěva a prohlídka všech přihlášených staveb je pro práci poroty a expertů klíčová a nenahraditelná. Spolu s porotou všechny stavby objíždí a dokumentuje tradičně také filmový štáb. Všechny přihlášené stavby jsou součástí unikátního filmového dokumentu mapující architekturu a stavitelství v celé republice.


Nominace na titul Stavba roku 2022 budou vyhlášeny již v pondělí 5. září 2022 po 19. hodině.
Tituly se budou rozdávat až 13. října 2022. Vítězové jako symbol svého vítězství obdrží křišťálové ocenění v podobě razítka dle návrhu Ronyho Plesla a vyrobené sklárnou Rückl. Toto razítko je nejen symbolickým zpečetěním vítězství, ale i tím posledním razítkem v celém procesu realizace stavby.


Jelikož je ovšem letošní ročník jubilejní, rozhodně samotným vyhlášením titulu nekončí. O další měsíc později – na 18. listopadu – je naplánován slavnostní galavečer v Rudolfinu (ve spolupráci s Českou filharmonií), kde budou formou rekapitulace připomenuty všechny tituly a stavby za celých 30 let trvání této prestižní a nejdéle trvající přehlídky.

Zpět