Aktuality

Stavbami roku 2022 jsou visutý most, hotel, lávka či zdařilé rekonstrukce

Tisková zpráva ČTK

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Ocenění v podobě křišťálo- vého razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku dnes vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Mezi desítkou oceněných jsou v metropoli rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, nový Stages Hotel Prague u O2 areny, výstavba ob- jektu Bořislavka Centrum Praha a rekonstrukce bývalé trafostanice na galerii Kunsthalle. Mimo hlavní město získaly cenu ještě areál firmy Nevoga ve Znojmě, rekonstrukce a nástavba vily Wellnerova v Olomouci a úprava ohlaví plavební komory Hořín. V ohlavích jsou umístěna vodotěsná vrata.

Oceněný visutý most pro pěší v Dolní Moravě je nejdelší svého druhu na světě. Podle své délky je nazvaný Sky Bridge 721, zavěšený je víc než 95 metrů nad zemí. Pětičlenná porota uvedla, že jde o ojedinělé řešení lanové visuté lávky pro pěší. Vyzdvihla snahu postavit lávku s co nejmenšími dopady na okolní přírodu, což znamenalo úpravy postupů výstavby.

U rekonstrukce armádního muzea porota ocenila mimo jiné čistotu provedení detailů a pokoru k původní podobě objektu. Oprava Clam-Gallasova paláce, která získala i cenu veřejnosti, uspěla díky náročnosti rekonstrukce a její vysoké úrovni.

Úprava ohlaví plavební komory Hořín zaujala unikátností technického řešení stavby, které bylo podle poroty mimořádně odvážné. Uchovala se zde paměť místa, doklad o technické dovednosti předků a zároveň se oživuje funkčnost na soudobé úrovní, stojí v hodnocení.

Areál Nevoga Znojmo dostal cenu za výstavbu administrativní budovy jako inteligentního domu. Lávka přes Labe v Nymburce byla oceněna i díky tvarovému a barevnému souznění se stávající konstrukcí blízkého historického obloukového mostu. V rekonstrukci vily Wellnerova v Olomouci porota vyzdvihla kromě jiného zahradní úpravy.

Stages Hotel Prague porotce oslovil projektem funkční kruhové stavby a tím, že prostorově i provozně dotvořil areál O2 areny. U rekonstrukce a dostavby Kunsthalle vyzdvihli vstupní rampu a celkový dojem z realizace. Administrativní a obchodní dům Bořislavka Centrum Praha ocenili za spojení rozdílného prostředí i výšek terénu krystalickou strukturou čtyř staveb na společném základu.

Osobností stavitelství se v letošním roce stala historička a teoretička architektury Radomíra Sedláková, předsedkyně poroty Stavba roku v letech 1993 až 2019.

Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Soutěž je pro stavby dokončené a uvedené do provozu nebo zkolaudované do konce letošního května. Přihlásily se novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady.

Na vyhlášení letošního ročníku naváže 18. listopadu slavnostní galavečer v Rudolfinu ve spolupráci s Českou filharmonií. Organizátoři tam formou rekapitulace připomenou všechny tituly a stavby za 30 let trvání soutěže.
 

Stavby roku 2022:

Stavba

Projektant

Investor

Dodavatel

rekonstrukce Armádního muzea Žižkov

Techniserv

ministerstvo obrany

Metrostav

úprava ohlaví plavební komory Hořín

Valbek

Ředitelství vodních cest ČR

Metrostav

areál Nevoga Znojmo

HiProjekt

Nevoga Immo

Hochtief CZ

Sky Bridge 721, Dolní Morava

Taros Nova

Sněžník

Taros Nova

lávka přes Labe v Nymburce

Stránský, Hustý a partneři

město Nymburk

Hochtief CZ

Stages Hotel Prague

AED project

Bestsport

Syner

rekonstrukce Clam-Gallasova paláce

M3M

město Praha

Subterra

rekonstrukce a dostavba Kunsthalle Praha

Schindler Seko Architekti

Property Klárov

Strabag

Bořislavka Centrum Praha

Aulík Fišer architekti

KKCG Real Estate

Ruby Project Management

rekonstrukce a nástavba Wellnerovy vily v Olomouci

studioPAB

soukromý

Eurogema CZ

Zpět