Aktuality

Do finále o prestižní titul Stavba roku 2023 porota poslala 38 staveb ze všech regionů

Tisková zpráva Nadace ABF, 6. září 2023

Celkem 38 nominací na tituly Stavba roku 2023 a 2 nominace na titul Zahraniční stavba roku 2023, byly představeny v pondělí 4. září 2023 na slavnostním nominačním večeru v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze. Hlavním organizátorem soutěže je každoročně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Nominační večer byl opět výjimečným zážitkem, kdy 38 nominací na Stavbu roku 2023 a 2 nominace na Zahraniční stavbu roku 2023 bylo vyhlášeno přímo mezi exponáty historických dopravních prostředků Dopravní haly Národního technického muzea v Praze. Večer, kterým hosty noblesním způsobem provedl herec Tomáš Novotný, byl velmi důstojným připomenutím špičky stavitelství a architektury, mimo jiné, i významu dopravních staveb, které jsou každoročně nedílnou součástí přehlídky a ty nejvýznamnější z nich, najdete i mezi letošními přihlášenými stavbami jak v České republice, tak mezi realizacemi našich firem v zahraničí. Večera se účastnila řada významných osobností. Jenu z prvních nominací předal tradičně generální ředitel NTM Karel Ksandr. Mezi hosty bylo možné potkat 1. místopředsedkyni poslanecké sněmovny ČR Věru Kovářovou, 1. místopředsedu Senátu ČR Jiřího Drahoše, výkonnou ředitelku Svazu měst a obcí Radku Vladykovou, vrchního ředitele sekce hospodářství MPO Eduarda Muřického, předsedu ČKAIT Roberta Špalka a řadu dalších osobností. Poslední nominaci tradičně předával předseda rady programu architekt Jan Fibiger.

Co přináší soutěžní přehlídka Stavba roku 2023?

Ve Stavbě roku vyhrávají nejen ocenění, ale všichni, kdo se přihlásili. V letošním roce to bylo rekordních 110 staveb ze všech regionů České republiky. Přihláška byla pro přihlášené pouze prvním krokem k představení svého stavebního počinu, nejen odborné veřejnosti, ale také krokem k seznámení široké veřejnosti, napříč všemi regiony. Po celý rok soutěžní přehlídka seznamuje se všemi přihlášenými i oceněnými všechny, kdo chtějí o tom co nového, zajímavého a nejlepšího stavitelství i architektura přinesli.

Spuštěno hlasování veřejnosti

Již tradičně můžete také na http://www.stavbaroku.cz/ dát svůj hlas Vaší favorizované stavbě v hlasování veřejnosti do čtvrtka 23. 11. 2023 do 24:00, kdy bude hlasování ukončeno a výsledky hlasování budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru v pátek 24. 11. 2023 v Rudolfinu v Praze. Hlasování je možné ze všech přihlášených staveb. Cenu veřejnosti zaštiťuje CNN Prima NEWS, která je tradičně generálním mediálním partnerem soutěžní přehlídky.

Odborná porota Stavby roku 2023 opět pod vedením architekta Jana Vrany

Porota složená ze zástupců vypisovatelů z řad architektů a inženýrů pracovala letos ve složení: Ing. arch. Akad. arch. Jan Vrana předseda poroty, Ing. Arch. Martina Hovořáková (Nadace ABF), prof. Ing. arch. Zdeněk Jiran (MPO ČR), Ing. Renata Zdařilová Ph.D. (ČKAIT) a doc. Ing. Jan Pašek Ph.D. (SPS ČR). Porota navštívila v rámci hodnocení během července a srpna všech 110 přihlášených staveb a najela přes 6 000 kilometrů. Na cestě porotu doprovodil a všechny stavby zdokumentoval opět i filmový štáb. Vznikl unikátní filmový dokument.

Vyhlášení a udělení titulů Stavba roku 2023

Slavnostní vyhlášení výsledků, které je tradičně nejprestižnější společenskou události v oboru, proběhne v pátek 24. listopadu 2023 v Rudolfinu v Praze. Večer bude probíhat v rámci Dnů stavitelství a architektury organizovaných SIA ČR – Radou výstavby, a kromě ocenění Stavba roku 2023 se bude udělovat tradičně i ocenění v soutěžích Zahraniční stavba roku 2023. Během večera bude, i v letošním roce, oceněna Osobnost stavitelství 2023. Toto ocenění každoročně uděluje SIA ČR – Rada výstavby, která sdružuje nejvýznamnější a nejdůležitější profesní uskupení ve svém oboru.

Přihlášená, nominovaná i oceněná díla Stavby roku 2023 budou k vidění na výstavách, veletrzích a při dalších příležitostech v průběhu celého roku v České republice i v zahraničí. V letošním roce se můžete těšit na zcela výjimečnou výstavu všech přihlášených staveb, která bude představena spolu s unikátním filmovým dokumentem. Soutěž tradičně získala řadu záštit významných institucí, vysokých škol a podporu řady partnerů.

Nominované stavby na titul Stavba roku 2023

Centrum současného umění EPO1 Trutnov

Rekonstrukce synagogy, Žatec

Rekonstrukce tramvajové vozovny Slovany, Plzeň

Dostavba wellness centra lázně Aurora, Třeboň

Sportovně rekreační areál Vejsplachy, Vrchlabí – krytý bazén - I. Etapa

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy

Parkovací dům Petržílkova Praha

Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava

Multifunkční sportovní hala KAPKA resort Vsetín.

Cyklopropojení centra s DOV, lávka pro pěší a cyklisty Dolní Vítkovice

Rekonstrukce Liebiegova paláce pro potřeby polyfunkčního komunitního centra – Centrum aktivního života

Optimalizace traťového úseku Děčín východ - Děčín - Prostřední Žleb

MOLO Lipno - molo pro pěší s restaurací

Kompetenční centrum společnosti BAUMIT v Brandýse nad Labem

Rezidence OLIVA, Praha

Geoindustrie Velký Osek

Most Rechle přes řeku Vydru, Modrava

Administrativní budova Kloboucká lesní s.r.o.

Městský okruh, úsek Křimická (Chebská) - Karlovarská v Plzni

Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové

Volnočasový areál JAMMERTÁL v parku Folimanka, Praha 2

Lávka Litomyšl

Štvanická lávka Praha

Dům Ronalda McDonalda v areálu FN Motol Praha

Nemocnice Pelhřimov - pavilon péče o rodinu

Paluba Hamburk – revitalizace prostoru u nádraží, Plzeň

Rezidence u Kazínské skály Černošice

Palác Trnitá Brno

LF UK v Plzni – Univerzitní medicínské centrum (UniMeC) – II.etapa, Plzeň

Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci

Jinonický dvůr Praha

Vědecká knihovna Olomouc - stavební úpravy objektu Červeného kostela

AGEL Tower Praha

Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu

Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny

Infocentrum Trojanovice

Plesná přestavba bývalé textilní továrny

Rezidence OÁZA a ROSA Liberec

 

Nominované stavby Zahraniční stavba roku 2023

Letiště Saint - Louis, Senegal

Výstavba tunelu Milochov na trati Púchov - Žilina, Slovensko

 

Všechny přihlášené stavby na webu Stavby roku 2023 na www.stavbaroku.cz.

Hlavními partnery jsou v letošním roce CEMEX, BAUMIT, WIENERBERGER

Generálním mediálním partnerem je CNN PRIMA NEWS.

Soutěžní přehlídka Stavba roku 2023 velmi děkuje všem partnerům i mediím za podporu.

O Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství: Nadace ABF od roku 1992 organizuje soutěž STAVBA ROKU v rámci jednoho ze svých nadačních programů. Programy a činnost nadace jsou zaměřeny na podporu a rozvoj architektury a stavitelství. Nadace ABF organizuje také ZAHRANIČNÍ STAVBU ROKU, URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU, STAVBU ROKU STŘEDOČESKÉHO KRAJE. Součástí činnosti je udělování ZNÁMKY KVALITY výrobkům a technologiím a RATING ABF. Novým nadačním programem je prázdninová Letní škola Nadace ABF určená pro děti ZŠ.

 

ZDROJ:

Nadace ABF

 

KONTAKT PRO MÉDIA:

media@abf-nadace.cz

GSM +420 727 812 736

SLEDUJTE STAVBU ROKU na www.stavbaroku.cz a na http://www.facebook.com/StavbaRoku.cz/

 

Zpět