2. Rekonstrukce arcibiskupského zámku a zahrad na hotel, Dolní Břežany

Ceny:
Nominace na titul Stavba roku Středočeského kraje 2019 v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019
Cena za nejlepší rekonstrukci památkového objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019
Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2019
Zkráceně: Rekonstrukce arcibiskupského zámku a zahrad na hotel, Dolní Břežany
Ulice: 5. května č.p.1
Město: Dolní Břežany
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 1003

Popis objektu:

Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní hodnotu a obohatit je o prvky moderní soudobé architektury. Znovu vytvoření odkazu původních zahrad a parku.

Hotel Clara Futura je umístěn do historické budovy arcibiskupského zámku, stojícího v zámeckém parku. Původní měšťanská tvrz z počátku 14 století, zásadně přestavěná v renesanční době, doznala později dalších úprav raně barokní éry.

V budově zámeckého objetu jsou umístěny všechny funkce hotelu. Unikátní prostor bývalého nádvoří zámku byl zastřešen vloženou skleněnou subtilní „stanovou“ střechou, umístěnou nad úroveň korunní římsy. Toto řešení umožnilo využít unikátní prostor nádvoří jako hotelové lobby s recepcí, lobby barem, společenským prostorem, navazujícím na restauraci hotelu. Restaurace má kapacitu 80 míst a díky interiérovému návrhu nabízí menší či větší prostory s různým charakterem prostředí. Je přímo propojena terasou se zahrádkou s obnoveným zámeckým parkem. Obnovené otevřené ochozy kolem atria hotelu jsou hlavní přístupové komunikace k pokojům. Nový skleněný panoramatický výtah, vložený do atria propojuje jednotlivé úrovně a nenarušuje stávající historické konstrukce zámku.

Celkem disponuje hotel 40ti pokoji různého standardu. Nejvýznamnější pokoje jsou svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami původní zámecké kaple. Dále pak arcibiskupský apartmán a salónek s původním malovaným stropem.

Nová zahrada je dělena na dvě části. Menší meditativní zahrada se stupňovitými ochozy pro sezení je umístěna v sevřeném prostoru parku. Forma hlavní zahrady potvrzuje hlavní osu zámku. Je přirozeně spojena s velkou zámeckou oborou..

Typologický druh stavby: Stavby pro dočasné a rekreační ubytování (hotely, ubytovny, koleje, penziony)
Kategorie: Rekonstrukce
Energetický štítek: D
BIM: Ne
Autor: Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, interiér: Bára Škorpilová
Projektant: AED project, a.s.
Dodavatel: STARKON, a.s.
Přihlašovatel: Arcibiskupství pražské
Investor: Arcibiskupství pražské
Plány:
Dolni Brezany A3 vykresy
Další soubory: Dolni Brezany_PENB
Články: