20. Black Roofs, Vysoký Újezd

Ceny:
Cena veřejnosti v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019
Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2019
Zkráceně: Black Roofs, Vysoký Újezd
Ulice: U Vršku
Město: Vysoký Újezd
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 11276

Popis objektu:

Bydlet dnes neznamená pouze obývat dům, ale také vytvořit útulný domov a nalézt prostor, který odráží zásady, kterými se lidé v životě řídí. Proto jsme postavili Black Roofs, dům pro lidi, kteří se zajímají o moderní technologie, životní prostředí nebo sport. Rezidence se skládá z 16 unikátních domů a tvoří ji jak jednopatrové (typ A), tak dvoupatrové stavby (typ B).

 V první řadě jsou domy Black Roofs výjimečné svou lokalitou, projekt je totiž zasazen do krajiny na západ od Prahy na okraj města Vysoký Újezd. To se kromě nového moderního centra pyšní i golfovým hřištěm nejvyššího evropského standardu. Co ovšem Black Roofs odlišuje od zbylých projektů je chytrá domácnost, vynikající technické provedení a bezprostřední blízkost přírody. I díky těmto rysům je Black Roofs jedinečným domovem.

 Black Roofs jsou dřevostavbou a splňují podmínky energetické náročnosti budov třídy kategorie A, jedná se tedy o mimořádně úspornou pasivní stavbu. Dům totiž akumuluje méně tepla, a proto budoucí obyvatelé výrazně ušetří za topení – odhadované roční náklady na vytápění by tak neměly přesáhnout 12 tisíc Kč. Budoucí majitelé tak šetří nejen planetu, ale i vlastní peněženku. Domy ze dřeva jsou útulnější, vzdušnější, prostornější a tvoří tak stylový, hřejivý domov. Panely pro dřevostavbu jsou vyráběny v uzavřené výrobní hale dodavatele, a díky tomu je dosažena špičková kvalita ve srovnání s jinými standardními dřevostavbami.

Dům byl navržen Ing. arch. Jánem Strculou, PhD a klade si za cíl kvalitní architektonické provedení stavby. Aby projekt dostál i těm nejvyšším nárokům a naplnil vizi, se kterou byl postaven, nebyly opomíjeny ani další technologické prvky, které život obyvatel zpříjemní. Dům disponuje meteostanici, díky které je možné regulovat vytápění, zavlažování zahrady nebo spuštění okenních rolet. Stejně tak je možné řídit osvětlení pomocí zabudovaných pohybových čidel. Všechna okna jsou třívrstvá, podlahy po celé ploše domu jsou z dřevěného masivu, a navíc jsou vybaveny topnou fólií Heatflow, která na rozdíl od spirálového podlahového topení hřeje v celé ploše, a navíc šetří místo. Spolu s rekuperačním výměníkem tepla tak tvoří jedinečné podmínky nejen pro pohodlný a zdravý život, ale i pro zmenšení provozních nákladů.

Neméně důležitým faktorem je i použití fotovoltaického panelu na střeše domu, který přispívá k nízké energetické náročnosti systému rekuperace. V rodinných domech typu B je pak pro vytápění použito tepelné čerpadlo. Důraz na kvalitu byl kladen i při výběru zdravotní keramiky LAUFEN, GEBERIT, Kaldewei a baterií GROHE, a také elektroinstalace s přístroji ABB. Součástí projektu jsou tak i dvě soukromá parkovací stání přímo před domem. Dům má nabíjecí stanici pro elektromobil a nainstalovanou technologii smart domu, která umožňuje ovládání domácnost hlasem, pomoci touch panelů a přes aplikaci. Každý uživatel si může představit oblíbenou hudbu či světlo, které bude po vstupu do domu automaticky spuštěno. A kupříkladu rodič může dětem nastavit omezené sledování televize.

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie: Novostavba
Energetický štítek: A
BIM: Ne
Autor: Ján Strcula
Projektant: RM Projekt s.r.o.
Dodavatel: GOOPAN BUILDING s.r.o.
Přihlašovatel: GETBERG real estate s.r.o.
Investor: GETBERG real estate s.r.o.