THERMÁLIUM - Lázeňský dům Beethoven, Teplice

Soutěže: Stavba roku 2020
Zkráceně: THERMÁLIUM - Lázeňský dům Beethoven, Teplice
Ulice: Lázeňský sad 2
Město: Teplice
Kraj: Ústecký

Popis objektu:

Thermalium jsou termální lázně, integrální součást lázeňského sanatoria Beethoven. Zahrnují dva bazény se 100% vřídelní vodou, wellness se saunami, solnou jeskyni, pobytovou terasu na střeše a potřebné technologické a sociální zázemí. Jedná se o novostavbu na místě demolovaného starého bazénu a strojovny vzduchotechniky ve vnitrobloku sanatoria. Část stavby- recepce je v navazujícím památkově chráněném objektu.

Stavba se nachází v památkové zóně města. Komplex lázeňských domů, který byl v 80-tých letech minulého století spojen provozně do jednoho bloku úspěšnou dostavbou arch.Koška je památkově chráněný. Thermalium je stylově třetí vrstvou. Původní neoklasicistní domy byly doplněny stavbami v režném zdivu a nový objekt doplňuje kov a sklo.

Náročnost stavby byla dána umístěním ve vnitrobloku s minimálními odstupy od stávajících historických domů. Novostavba navíc znovu vymezuje původní Lázeňskou uličku. Lichoběžníkový půdorys vytváří mezi fasádami veřejně přístupné niky. Všechny fasády původních domů jsou dotčeny jen v nejnutnějších místech provozního napojení. Thermalium má pobytovou střechu, čímž znovu vytváří dvorní chráněný prostor, byť o dvě úrovně výše. Vzniklo tím nové místo relaxace klientů s výhledem na blízké historické panorama.

Typologický druh stavby: Stavby pro dočasné a rekreační ubytování (hotely, ubytovny, koleje, penziony)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Petr Sedláček
Projektant: SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Liberec
Dodavatel: Speciální stavby Most spol. s r.o.
Spoluautor: Martin Mašek
Přihlašovatel: Speciální stavby Most spol. s r.o.
Investor: Lázně Teplice v Čechách a.s.
Plány: Zobrazit více plánů
SITUACE
1.PP
1.NP
2.NP
3.NP
ŘEZ
Další soubory: PENB
Články: