2. Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2021
Zkráceně: Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně
Ulice: Brandlova 24
Město: Kolín
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 1056

Popis objektu:

Celý areál chrámového návrší se honosí titulem národní kulturní památka. Kromě samotného chrámu sv. Bartoloměje je součástí i barokní kostnice, budova bývalé farní školy, zvonice a parkány.

Projekt památkové obnovy areálu vznikal od roku 2015, více jak dva roky (2018 – 2020) probíhala revitalizace areálu, předmětem celého projektu byla stavebnětechnická a památková obnova vybraných objektů a prostranství (zvonice, kostnice, stará škola a parkány). Došlo rovněž k předláždění vnější plochy kolem kostela a výměně osvětlení.

Důkladnými restaurátorskými pracemi prošla barokní kostnice. Významné rekonstrukce se dočkala zvonice, kde je v prvním nadzemním podlaží vystaven restaurovaný chrámový poklad. Dále zde najdeme lapidárium a expozici zvonů,  vnější ochoz nabízí krásný výhled na centrum města.  Zrekonstruována a zpřístupněna je i stará farní škola s moderní interaktivní expozicí o slavných osobnostech a událostech z historie města Kolína. 

Kompletní obnovy se dočkaly vnitřní i vnější hradby, zelené parkány prošly terénními a sadovými úpravami, nyní zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozáriu.

Typologický druh stavby: Stavby pro kulturu a osvětu (kina, divadla, knihovny, kongresová centra, muzea, koncertní sály, církevní stavby)
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Jaroslav Svěrek, Martin Navrátil, Jakub Masák
Projektant: Masák & Partner s.r.o.
Dodavatel: Společnost BFK - GEMA ART GROUP / BFK Service a.s.; GEMA ART GROUP a.s.
Přihlašovatel: Město Kolín
Investor: Město Kolín