27. Snížení energetické náročnosti budovy Dvořákova gymnázia a SOŠE Kralupy nad Vltavou

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2021
Zkráceně: Snížení energetické náročnosti budovy Dvořákova gymnázia a SOŠE Kralupy nad Vltavou
Ulice: Dvořákovo nám. 800/9
Město: Kralupy nad Vltavou
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 20

Popis objektu:

Cílem stavby, která probíhala v roce 2020 a na začátku roku 2021, byla realizace snížení energetické náročnosti budovy gymnázia a střední odborné školy. Jednalo se o Dvořákovo gymnázium a Střední odborná škola ekonomická v Kralupech nad Vltavou.

Samotná budova gymnázia byla postavena v letech 1928-1930 podle projektu architekta Bedřicha Adámka. Objekt se dochoval v mimořádně autentickém stavu, přestože byl na konci 2. světové války značně poškozen bombardováním. Potvrzuje to také fakt, že se objekt nachází ve městě, které za války bylo v České republice nejvíce poškozené nálety. Třípodlažní jednoduchá, podélná hmota gymnázia uzavírá jednu ze stran Dvořákova náměstí. Celá kompozice budovy je výrazně vyosena schodišťovou věží, čímž dostává budova svěží dynamiku. Do dvora je pak průčelí výrazně členitější. Více se zde uplatňuje nízké obytné křídlo, předstupující hala tělocvičny a naopak ustupující terasa ve 2. patře. Objekt má světlou fasádu. Součástí interiéru je užití kvalitních a trvanlivých materiálů nenáročných na údržbu.

Hlavní práce zakázky zahrnovaly především výměnu výplní otvorů oken a dveří, zateplení obvodového pláště, včetně dobové finální vrstvy provedené břízolitovou omítkou a instalaci systému nuceného větrání. Zařízení pro větrání učeben zahrnovalo podstropní rekuperační jednotky. Jednotky ZZT (zpětné získávání tepla) měly minimální účinnost 85 a jednotky ZZV (zpětné získání vlhkosti) 66 %. Součástí zakázky byla také montáž tahokovu na chodbách. Ten plní především účel vizuálního zakrytí vzduchových jednotek.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Projektant: A.D.U. atelier s.r.o.
Dodavatel: Společnost pro rekonstrukci gymnázia Kralupy / Trigema Building a.s. (vedoucí společník); Auböck s.r.o.
Přihlašovatel: Společnost pro rekonstrukci gymnázia Kralupy / Trigema Building a.s. (vedoucí společník); Auböck s.r.o.
Investor: Dvořákovo gymnázium a Střední odborná škola ekonomická
Plány:
Další soubory:
Články: