34. Hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů Zákolany

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2021
Zkráceně: Hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů Zákolany
Ulice: Trněný Újezd
Město: Zákolany
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 27

Popis objektu:

Hasičská zbrojnice v Zákolanech se nachází blízko středu obce na neobvykle volném prostranství. Pozadí domu tvoří vysoká opěrná stěna z kombinace kamene a betonu. Úpravou stávající jednopodlažní budovy a nástavbou sedlové střechy vznikl dům, který plní roli lokální dominanty malé obce.

Štít nové stavby je natočen do ulice a tvoří jasnou tvář domu. Zvětšená stávající okna v přízemí jsou doplněna o cihlové výplně s mezerami, kterými prochází světlo do prostoru garáže, ale omezují přímý pohled z ulice. Podobný cihlový detail lze najít na místním plotě či stodole. Tradičním prvkem hasičských stanic bývá věž na sušení hadic, která v tomto případě nebyla nutná. Odkazuje na ni ale komín v severní části domu, do kterého jsou svedeny odvětrání tak, aby střešní krajina byla co nejčistší.

V přízemí je zachována garáž s vjezdy a vstupem z jižní strany. Doplněno je hygienické zázemí a sklady pro hasiče. Vchod do druhého podlaží je možný jak z garáže, tak přes dlážděné zápraží na severní straně. V patře jsou šatny, kancelář hasičů a velká denní místnost s kuchyní pro pořádání hasičských i obecních akcí.

Barevnost budovy je jednoduchá. Plechová falcovaná střešní krytina v antracitové barvě tvoří kontrast k fasádě s hrubou omítkou v krémové barvě, která navazuje na barvu lícových cihel ve štítě domu. Rámy dveří, oken a klempířské prvky jsou sladěny v antracitové barvě. V interiéru je dodržena šedobílá barevnost s výjimkou vnitřních dřevěných rámů oken a velkých dřevěných stolů,. Jednoduchá zářivková svítidla použitá jednotně ve všech prostorách jsou položena šikmo, aby osvěžila jinak utilitární návrh interiéru.

Jižní strana domu je opatřena ručně malovaným nápisem Hasičská zbrojnice a smaltovaným erbem Zákolanských hasičů.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Martina Donátová, Jana Kafková, Anna Podroužková
Projektant: M-PROject, s.r.o.
Dodavatel: Zucar s.r.o.
Spoluautor: Anna Nižňanská, Iveta Bláhová
Přihlašovatel: M-PROject, s.r.o.
Investor: Obec Zákolany
Plány:
Další soubory:
Články: