21. 3 posedy

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2022
Zkráceně: 3 posedy
Ulice:
Město: Tursko
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 191

Popis objektu:

Posedy jsou malými dominantami českých polí. Mají svoje čísla, jména po významných lovcích a někdy bizarní podobu odhalující fantazii svých stavitelů. Tři posedy – Lavička, Silo a Křeslo – jsou novými výletními místy v zapomenutém akátovém remízku mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko. Jejich koncept pracuje s různými geometrickými tvary, kapacitou i funkcí. Lavička je největší, pozorovatelé sedí vedle sebe a za dobrého počasí dohlédnou až na horu Říp. Kruhové Silo nabízí intimní prostor a mezilidskou komunikaci. Posed Křeslo má nejmírnější schodiště, je bezpečný pro děti i seniory. Každý objekt je složený ze tří částí – betonové základové desky, ocelové nosné konstrukce se žebříkem nebo schodištěm a dřevěné vyhlídkové plošiny se zábradlím a sedací lavičkou. Jejich výška se pohybuje mezi třemi a pěti metry. Všechny dřevěné prvky jsou z modřínu. Zatímco subtilní ocelová podnož se při dálkových pohledech ztrácí, dřevěné elementy jsou oproti jasné obloze kontrastní. Společně tvoří celek, který komunikuje s krajinou i mezi sebou navzájem.

Projekt vznikal ve spolupráci města Libčice nad Vltavou a Ústavu navrhování II FA ČVUT, zaměřeného na výuku udržitelné architektury a tzv. design-build projekty,  při kterých studenti stavbu vymyslí i vlastníma rukama realizují.

Typologický druh stavby:
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: vedení projektu: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk, studentský tým: Tomáš Kodet (autor konceptu), Michaela Chmielová, Alena Linková, Jan Šefl, Mikuláš Valdman, Tomáš Vojtíšek, Anna Zíková
Projektant: Ateliér Hlaváček-Čeněk, 1-1 lab, Fakulta architektury ČVUT; František Denk (statické řešení)
Dodavatel: Carl-Stahl, Defbeton, Miloš Brejcha, Přidal, Rothoblaas, Stavoka, Míra Tománek, Tursko, VOŠ a SPŠ Volyně
Přihlašovatel: Město Libčice nad Vltavou, Fakulta architektury ČVUT
Investor: Město Libčice nad Vltavou
Plány:
Další soubory:
Články: