108. Objekt pro bydlení Kašava č.p. 2

Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Objekt pro bydlení Kašava č.p. 2
Ulice: Kašava č.p. 2
Město: Kašava
Kraj: Zlínský
Počet hlasů: 4

Popis objektu:

Budova má č.p. 2 a patří k historicky nejstarším místům v obci. Byl zde místní oblíbený hostinec „Hospoda u Bergrů“ a budova byla odjakživa středem kulturního života obce. Vzhledem k faktu, že život v obci Kašava se historicky vždycky pojil s těžbou dřeva a jeho zpracováním, podmínkou investora bylo vybudovat dům ve stylu valašského moderního fojtství a do objektu co nejvíce implementovat dřevěné prvky a konstrukce. Dále bylo podmínkou investora budovu nedemolovat celou, už z důvodu zachování čísla popisného, ale také zachovat původní rozměry - půdorys budovy v kombinaci s možností kvalitního a funkčního bydlení s velkými společenskými prostory jak v objektu, tak kolem něj.

Nový obytný objekt je navržen v půdorysné stopě stávajícího objektu – hospoda u Bergerů. Původní objekt byl postaven cca kolem roku 1900 a sloužil jako restaurační zařízení – Bergrova hospoda se sálem. Jelikož má objekt číslo popisné 2 jedná se o objekt, který již nahrazoval původní obytné stavení se zemědělským zázemím. Staří původních objektů není již přesně známo, ale sahá hluboko k 16. století.

Cílem ideového návrhu bylo výtvarnými prostředky harmonicky zakomponovat nový objekt do stávajícího areálu provozovny rodinné cukrárny. Výrazným motivem bylo průčelí dřevěné novostavby před hlavním vstupem do cukrárny. Tento motiv je uplatněn i při návrhu průčelí novostavby tak, aby došlo k výtvarné korespondenci mezi starým a novým.

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie: Rekonstrukce
BIM: Ne
Autor: Jaroslav Meluzín
Projektant: PROJEKT-TÝM ZLÍN, spol. s r.o.
Dodavatel: SARPAND s.r.o.
Přihlašovatel: SARPAND s.r.o.
Investor: soukromý investor
Plány:
Další soubory:
Články: