9. Autobusový terminál Kralupy nad Vltavou

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2022
Zkráceně: Autobusový terminál Kralupy nad Vltavou
Ulice: Ulice Nádražní
Město: Kralupy nad Vltavou
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 233

Popis objektu:

Výstavba naprosto klíčové stavby, která ve vzájemné shodě s parkovacím domem kultivuje dlouhé roky neudržovaný prostor před nádražím.

Město Kralupy nad Vltavou se dlouhodobě potýkalo s nevzhlednou částí nedaleko centra, přímo před vlakovým nádražím. Jedná se o lokalitu, která je jako první spatřena těmi, co do města přijíždí vlakem a naopak naposledy viděna těmi, co z města odjíždí.

O místo, které bylo poznamenáno starými časy, byl ze strany developerů velký zájem. Město Kralupy nad Vltavou ale mělo s touto lokalitou jiné záměry. Jak šel čas, bylo třeba řešit nejen nedostatek parkovacích míst napříč celým městem, ale také narůstající linkovou dopravu a zázemí pro občany, cestující i řidiče. Především z těchto důvodů se nakonec vedení města přiklonilo  k takto klíčové kultivaci výše představeného prostoru.  

Aby však byl záměr ucelený a kompletní, museli místní zastupitelé odsouhlasit nákup části území, na kterém se dlouhá léta nacházel nevzhledný objekt staré výpravní budovy. Stalo se tak v roce 2019. Záhy na to došlo k vytvoření projektové dokumentace na demolici budovy, k jejímuž odstranění došlo letos. Dílčí projekt nicméně počítá ještě s výstavbou nové opěrné zdi, jejímž cílem je oddělit daný prostor od nejbližšího nástupiště.

Typologický druh stavby: Stavby pro dopravu (silnice, komunikace, tunely, mosty, železnice, propusti, parkoviště, garáže, servisy, depa, nádraží, letiště, čekárny, čerpací stanice)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: NOZA s.r.o.
Projektant: NOZA s.r.o.
Dodavatel: Společnost Terminál Kralupy nad Vltavou / Správce společnosti: GEMO a.s., Společník: SWIETELSKY stavební s.r.o.
Přihlašovatel: Město Kralupy nad Vltavou
Investor: Město Kralupy nad Vltavou
Plány:
Další soubory:
Články: